0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ümraniye Boşanma Avukatı

Her yıl binlerce evlenen olduğu gibi binlerce de boşanan çift boşanma sürecine girmektedir. Ülkemizde bu durum her yıl 150.000 civarlarını bulmaktadır. Yüzbinlerce çift boşanma avukatına başvurarak ya da vurmayarak evliliklerini sona erdiriyorlar. Bu evliliklerin neredeyse yarısına yakın bir oranı ise ilk beş yıllarında bu karar varıyorlar.

Toplumumuzda normal karşılanmayan bir durum söz konusu. Sevgi ile başlayan bu yeni hayatın sonlandırılması toplumumuzda hoş karşılanmıyor. Bu sebeple boşanma avukatına da bakış açısı evlilik birliğini sona erdiren kişi gibi oluyor.

Oysa ki; bireylerin mutlu olmadıkları bir ortamda yaşama çabası ile hayatlarının sonuna kadar devam etmeleri yerine, bu olumsuzluğu bertaraf edip hayatlarına yeni bir ışık tutan da yine boşanma avukatları oluyor.

Çoğunlukla mutsuz, haksızlığa uğrayan, şiddet gören ve bu durumlardan kurtulmak isteyen kişiler boşanma avukatına danışıyor. Ondan öğrendiği bilgilerle hayatına daha mutlu bir yön buluyor ve  kazanacakları hakları öğreniyor.

Boşanma avukatı nereden seçilmelidir?

Genellikle  ikamet edilen ildeki boşanma avukatları tercih edilebilir. İstanbul’da avukat sayısı çok olduğu gibi avukatların baktığı dava sayıları da oldukça fazladır. Bu sebeple boşanma sırasında büyük anlaşmazlıklar ve kazanılacak maddi haklar varsa İstanbul’ dan avukat edinebilirler. Danışma ücreti ve dava ücretini en uygun bulacağınız avukat ise Ümraniye boşanma avukatı olabilir.

Şunu unutmamak gerekir ki; boşanma avukatı, bireylerin bitirmeye ya da devam ettirmeye ne kadar değer bir evlilik olduğunu onlar kadar iyi bilemez. Boşanma avukatı danışmanlık hizmeti verdiği sırada, eşlerin neler yaşadığını onların anlattıkları kadarı ile bilir ve onların konuşma esnasında birbirlerine karşı tutumlarını mesleki tecrübe ile inceler. Gideceğiniz Ümraniye boşanma avukatı sizin birbirinize bakış açınızı ve yaşadığınızı anlattığınız olayları inceleyerek varsayımlarda bulunur. Genellikle avukatlara “doğru yapıyor muyum“ “boşanmalı mıyım “ gibi sorular yöneltilir. Ancak; bu soru avukatta gizli değildir. Boşanma avukatı eşlerin duygusal durumlarını rahat bir şeklide anlayamaz.

Belirtmek gerekir ki; boşanma avukatı her evliliği kendi içinde eleştirerek çözüm yoluna kavuşturur. Bazen şiddet ve kavganın hatta aldatmanın olduğu evliliklerdeki eşler bile boşanmayı düşünmüyor ancak bazen küçük sorunlarda bile hemen bir avukata danışan çiftler oluyor. Bu sebeple bireylerin evlilikten beklentisi çok farklı kriterler içerebiliyor.

Kimi beraber gezemiyor, konuşamıyoruz diye boşanma sebebi oluştururken kim için ise bu sebeple evliliğe bitirmeye yetmiyor. Aldatma, şiddet, baskı, yaşamı mümkün kılmayan durumlar, cinselliğin bitmesi gibi nedenler bekliyor.

Hal böyle olunca avukatlara  çok iş düşüyor. Eşlerin boşanmaları esnalarında yaşadıkları psikolojik çöküntülerine bile destek olmaya çalışıyor.

Boşanma avukatının görevleri

Medeni kanuna göre aile hukuku uyuşmazlıklarından kaynaklanan boşanma sürecinde doğan yükümlülüklerin çözümüne boşanma avukatı bakar.

Uzun ve yıpratıcı bu süreçte, boşanmadan kaynaklanan farklı sorunlar ve çözüm getirilmesi gereken konular da vardır. Bunlar;

  • Çocuk varsa velayeti kimde olacak?
  • Mal paylaşımı nasıl olacak?
  • Nafaka verilecek mi?

Bu konularda doğan anlaşmazlıklarda avukat arabulucuk yapabilir.

Boşanma davası nasıl açılır

Boşanmaya karar veren çift ya da eşlerden biri, boşanma sebeplerini tespit ederek bir dilekçe hazırlamalıdır. Eşlerin birbirinden ayrılırken aynı zamanda beklentileri de olacaktır. Bunların hepsi net bir şekilde belirtilerek boşanma avukatı ile paylaşılmalıdır. Bazı durumlarda da avukat ile anlaşma yoluna gitmeden kendi çabaları ile boşanma yoluna gidenler de vardır.

Ancak; aralarında boşanırken çözüme ulaşmayan konular varsa  avukatla bu durumlar rahatlıkla çözüme ulaştırılır.

Boşanma davasında deliller

Her davada olduğu gibi boşanma davasında da kullanılabilecek deliller vardır. Örneğin; nafaka alabilmek için daha az kusurlu olduğunu kanıtlamaya çalışan biri eşinin kusurları ile ilgili mesaj, mail, yazı, görsel ve video gibi her kanıtı kullanabilir. Böylelikle çekişmeli boşanma davalarında da boşanmak isteyenin haklılığı da ortaya çıkmaktadır.

Tüm bunlara göre haksızlığa uğradığını düşünen eş manevi tazminat davası açmak ta isteyebilir. Boşanma avukatı müvekkilini ayrıntılı bir şekilde dinleyip sorunları tespit eder ve buna göre müvekkilinin hangi davaları açıp açamayacağına karar verir. Yaptığı tespitlerde müvekkiline haklarının neler olduğunu açıklar.

Boşanma avukatı nasıl bulunur

Boşanmak için, avukat talebini çevresinden sorarak giderenler olduğu gibi internetten araştırma yoluna gidip yaptığı çalışmaları inceledikten sonra da avukata danışanlar olmaktadır. Taraflar, avukat ihtiyaçlarını genellikle yaşadığı şehir ve ilçeden yapmaktadır. Örneğin; İstanbul Anadolu yakasında yaşayan bir kimse Ümraniye boşanma avukatı yazarak çıkan avukatlar içerisinden çalışmalarını ve yazılarını inceleyerek avukat tercihini yapabilirler.

Boşanma avukatı ne kadar ücret alır

Avukat ücretleri vekil ve müvekkilin anlaşmasına bağlıdır. Bu durum genellikle boşanma davasının zorluğunu, çözülmesi gereken konuların çokluğuna, ne kadar emek ve zaman harcanacağına, bulunulan şehre göre değişkenlik gösterir. Büyük şehirlerde ve özellikle İstanbul’da avukatlık ücretleri  değişkenlik göstermektedir. Çünkü İstanbul’da davalar daha uzun sürer. Daha karmaşık sosyo ekonomik ilişkilerin varlığı, hukuki uyuşmazlıkların çokluğu gibi etmenler İstanbul’da avukat ücretlerini arttıran etmenlerdir.

Boşanma avukatının ücreti, dava bittikten sonra kazanılan mal varlığına göre değişebileceği için dava sonunda da ödeme yapılabilmektedir. Bazı durumlarda ise avukat, dava başlamadan bir miktar ödeme alabiliyor. Bu durum tamamen vekil ile müvekkilin anlaşmasına kalıyor.

Dava süreci nasıl işler

Hakim öncelikle dosya duruşmaya hazır hale geldiğinde tarafları görüşmeye çağırır. Gerekirse, yakın çevreden ya da akrabalardan oluşan tanıkları dinlemek için ikinci bir görüşme tarihi verir. Hakim yeterince aydınlanmışsa karar verir. Genellikle çekişmeli boşanma davaları 1-2 yıl sürmektedir.

Call Now Button