Ümraniye Avukat

Ümraniye Avukat Mehmet Ali Helvacı; 2005 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden başarıyla mezun oldu. Hemen arkasından 2006 yılında ise Helvacı Hukuk Bürosu’ nu kurarak hizmet vermeye başladı.

Ümraniye Avukat Mehmet Ali Helvacı, güler yüzlü kişiliği, tecrübesi ve mesleki eğitimi ile danışmanlarına hukuki konularda yardımcı olmaya devam ediyor. Soru ve sorunlarınız için, Ümraniye Avukat Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ümraniye Boşanma Avukatı

Boşanma süreci, her iki taraf için de hem maddi hem manevi anlamda yıpratıcı bir süreçtir. Bu süreç içerisinde kişilerin her konuda doğru yönlendirmeler almaları, sürecin yıkıcılığını biraz da olsa hafifletir. Bu yüzden özellikle hukuki anlamda profesyonel bir yardım almak gerekmektedir.

Bazı boşanmalarda çiftler anlaşmazlık yaşayabilir ya da bazen bir taraf boşanmayı istemeyebilir o zaman dava çok daha uzun süreler devam ederken, kişiler de hem tecrübesizlik hem de sürecin verdiği psikolojik etkiler ile yanlış kararlar alabilir. Tüm bunların engellenmesi ve zararların en aza indirgenmesi için deneyimli Ümraniye Avukat Mehmet Ali Helvacı’ nın mesleki bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Boşanma davalarında kişiler hukuki süreci bir avukat olmadan da başlatabilir ve yürütebilirler. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, özellikle anlaşmazlıkların olduğu davalarda bazen sorunlar büyüyebilir ve kişilerin attıkları yanlış adımlar yüzünden dava işin içinden çıkılamaz bir hale gelebilir. Bu sebeple hukuki açıdan herhangi bir sorun ile karşılaştığımızda uzman birinden yardım almakta fayda var. Ümraniye boşanma avukatı sayesinde siz de sorunlarınıza çözüm arayabilir ve farklı bakış açıları kazanabilirsiniz.

Ümraniye boşanma avukatı ve diğer avukatlar, boşanmanın yıkıcı etkilerini en azından hukuksal açıdan biraz daha aza indirgemeye ve tarafların menfaatlerini (mantık dahilinde ) korumaya çalışır. Bu yüzden verdiğiniz mücadeleye profesyonel bir katkı sağlarlar.

Eğer boşanma davası ve süreçleri hakkında bilgi almak ve sorularınıza cevap aramak istiyorsanız Ümraniye boşanma avukatı Mehmet Ali Helvacı ile görüşebilirsiniz.

Ümraniye boşanma avukatı Mehmet Ali Helvacı sizi tarafsız bir gözlemci gibi dinler ve sorunlarınıza hukuki açıdan en mantıklı çözümler getirmek için size öneriler sunar. Böylece hukuki sürecin işleyişinde kendinizi yalnız hissetmez ve süreç hakkındaki endişelerinizden sıyrılmış olursunuz.

Ümraniye Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Hukuki açıdan ‘ anlaşmalı boşanma avukatı ‘ şeklinde bir terim yoktur. Hukukta ‘ aile avukatı ‘ olarak geçen mesleki bir kategori vardır ve tüm boşanma davaları aile avukatının ilgi alanına girer. Boşanma avukatı, halk arasında yaygınlaşmış bir söylemdir.

Ümraniye anlaşmalı boşanma avukatı ve diğer boşanma avukatları bu tip davalar ile ilgilenir ve sizlere her konuda yardımcı olamaya çalışır. Eğer siz ya da bir yakınınız böyle bir sorun yaşıyorsa profesyonel bir yardım almasını önerebilir ya da kendiniz için de aynısını yapabilirsiniz. Eğer buna karar verirseniz Ümraniye anlaşmalı boşanma avukatı olarak Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanmalarda, çiftlerin ikisi de boşanma kararına olumlu bakarak, hem fikir olmak zorundadırlar. Taraflardan bir tanesi tereddüt yaşıyor ya da bu karara olumlu yaklaşmıyor ise o zaman dava çekişmeli boşanma davasına dönebilir. Sadece boşanma konusunda değil, tarafları ilgilendiren her konuda hemfikir olmaları gerekir. Hukuki açıdan anlaşmalı boşanma davalarının gerçekleşmesi için; velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konularda da anlaşma sağlanması gerekmektedir. Bu konularda çıkabilecek en ufak bir pürüz, anlaşmalı boşanmayı çekişmeli boşanma haline çevirebilir. Bu konudaki sorularınıza daha detaylı cevaplar almak için Ümraniye anlaşmalı boşanma avukatı Mehmet Ali Helvacı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Ümraniye anlaşmalı boşanma avukatı sayesinde, anlaşmalı boşanma konusunda merak ettiklerinizi öğrenebilir ve böylece süreç konusundaki endişelerinizi giderebilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma sürecinde taraflardan bir tanesinin boşanma sebeplerini açıkça dile getiren bir dilekçe hazırlaması, varsa boşanma nedenlerine kanıt olacak delilleri ya da belgeleri hazırlaması bir de nüfus kağıdı fotokopisi gibi gerekli olan evrakları hazırlaması yeterlidir. Böylece avukat olmadan da, Aile Mahkemesi’ ne dava için talepte bulunabilir. Ancak bu konuda önemli bir husus vardır. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için, evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir. Aksi takdirde anlaşmalı boşanma durumu gerçekleşmez. Eğer bir yıl evli kalma şartı sağlanıyorsa o zaman anlaşmalı boşanma davası açılabilir.

Dava sürecinde tarafların her ikisinin de boşanmaya kararlı olup olmadıkları ve anlaşma sağladıkları konularda ne karar verdikleri incelenir. Örneğin; velayet annede kalacaksa baba bunu hür iradesi ile kabul ediyor mu, eş nafaka talebinde bulunmuyorsa bu konuda emin mi, şayet nafaka istemi var ise miktarda anlaşmaz sağlanmış mı gibi detaylar incelenir. Nafaka konusundaki miktarı, mahkemenin belirlemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak velayet konusunda kamu düzeni ile ilgili durum da devreye girdiği için, hukuka uymayan bir durum söz konusu olduğunda yargı, çiftlerin verdiği kararı reddedebilir. Bu gibi konulardaki sorunlarınız için Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı’ dan detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Davada bu hususlar ve gereken şartlar yerine getirilmiş ise o zaman anlaşmalı boşanma kabul edilir ve dava kısa bir süreç içerisinde sonuçlanır. Bu konularda bir pürüz yaşamamak adına profesyonel bir yardım almak çok önemlidir. Aksi takdirde bazı konularda sorunlar yaşanabilir. Eğer bu konuda yardım almak isterseniz Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı ile görüşebilirsiniz.

Ümraniye Çekişmeli Boşanma Avukatı

Çekişmeli boşanma davaları; çiftlerin boşanma kararında hem fikir olmaması ya da her iki tarafın da karara olumlu bakması ancak bu süreç içerisindeki konularda anlaşmazlık yaşamaları nedeniyle gerçekleşen dava türleridir. Boşanmanın en uzun ve en yıpratıcı türlerinden biridir. Zaten üzücü ve yorucu olan boşanma kararına bir de bu tip anlaşmazlıkların, sorunların dahil olması süreci daha da yıkıcı hale getirmektedir. Profesyonel bir yardıma en çok ihtiyaç duyulan boşanma türüdür. Bu davalarda genelde taraflar birbirleriyle olan anlaşmazlıkları nedeniyle fevri hareketlerde bulanabilir, yanlış kararlar alabilir ya da hukuki açıdan daha büyük zararlar ile karşılaşabilirler. O yüzden alanında uzman kişiler ile görüşülmesi, yardım alınması, taraflar için bu süreci biraz daha yumuşatabilir. Eğer siz de böyle bir durum içerisindeyseniz Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı’ dan yardım alabilirsiniz.

Ümraniye Avukat; Çekişmeli Boşanma Davası:

Bu dava türünde merak edilen pek çok şey vardır. Bunlar bir tanesi; çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer? Sorusudur. Çekişmeli boşanma davaları en iyi ihtimalle, genel olarak bir yıl kadar sürebilir. Tabi bu süreç içerisinde taraflar arasında bir anlaşma sağlanmış olması gerekmektedir. Ancak bu durum söz konusu değilse o zaman dava süresi çok daha uzayabilmekte, 3-4 yıl hatta 5-6 yıla kadar sürebilmektedir.

Bu uzunlukta bir çekişmeli boşanma davası süreci her iki taraf için de epey yoğun ve yorucu bir süreçtir. Anlaşmazlıkların sayısı ne kadar fazla ise bunun içinden çıkmak da o denli zor olabilir. Bu nedenle profesyonel destek şarttır. Siz de bu konuda bir destek arıyorsanız, hukuki süreçler konusunda Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Çekişmeli boşanma davası aşamaları da merak edilen bir diğer konudur. Aşamanın ilk adımı taraflardan birinin çekişmeli boşanma davası dilekçesi hazırlamasıdır. Bu dilekçe hazırlanmadan dava için başvuruda bulunulamaz. Dilekçe hazırlandıktan sonra kişi, avukat refakati olmadan da Aile Mahkemesi’ ne dava başvurusunda bulunabilir. Bu aynı zamanda çekişmeli boşanma davası nasıl açılır sorusunun da cevabıdır. Bu adımda dava dilekçesinin hazırlanış biçimi çok önemlidir. Eğer davanın kısa sürede sonuçlanması isteniyorsa davacı, nedenlerini kanıtlanabilir iddialarla ve deliller ile hazırlamalıdır. Eğer iddia edilenler, gerçek ile uyuşmuyor ya da bir şekilde kanıtlanamıyorsa o zaman dava reddedilebilir ya da uzayabilir. Bu yüzden özellikle bu aşamanın sağlam bir temele oturtulması için mutlaka alanında uzman bir kişiden yani bir boşanma avukatından yardım alınmalıdır. Bu konudaki sorunlarınız için ve yardım istekleriniz için Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı ile görüşebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra mahkeme tarafından taraflar ve tarafların şahitleri dinlenir, iddia edilen sebepler ve bunların doğruluğu araştırılır. Bu yüzden de anlaşmalı boşanmaya göre daha uzun zaman alan bir dava türüdür.

Çekişmeli boşanma davasında dava nasıl düşer sorusu da yine bu konuya dair başka bir merak edilen soru tipidir. Davanın düşmesi aynı zamanda davanın reddedilmesi anlamına gelir. Dava, çekişmeli boşanma davası için hazırlanan dilekçede belirtilen nedenlerin asılsız olması nedeniyle ya da bu nedenlerin Medeni Hukuk’ a uymaması, bir sebep olarak sayılmaması nedeniyle de düşebilir. Buna örnek verecek olursak; sağlık sorunları (akıl hastalığı dışında ) bir boşanma sebebi sayılamaz. Eşinin hastalık nedeniyle yatağa mahkum kalmasından dolayı boşanma davası açmak Medeni Hukuk’ ta yeri olmayan bir sebeptir. O yüzden de dava reddedilecek yani diğer bir deyişle dava düşecektir. Hangi sebeplerin geçerli hangilerinin geçersiz olduğu konusunda detaylı bilgi almak için Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı ile görüşebilirsiniz.

Dava açmış kişilerin çekişmeli boşanma davasında vazgeçme hakları da vardır. Buna davadan feragat adı da verilir. Boşanmak isteyen ancak bir sebepten dolayı vazgeçmeye karar vermiş kişiler için 1 defaya mahsus, davadan feragat hakkı tanınmıştır. Bu sadece davayı açan kişi için geçerlidir. Davalı için böyle bir hak söz konusu değildir. Şayet davacı bu hakkı kullanırsa o zaman davanın bütün sonuçlarından da vazgeçmiş olacaktır. Bunun bilinmesi bu konunun ciddiyeti hakkındaki önemi artırır. Davacı davadan feragat ettiğinde tekrar dava açmak isterse eğer, ilk açtığı davadaki sebepleri artık geçerli olmayacaktır. Örneğin; zina nedeniyle dava açılmış olan bir boşanma türünde, davacı davadan vazgeçtiğinde artık bir kez daha aynı sebep ile mahkemeye başvuruda bulunamaz. Çünkü bu o sebebin ya da kusurun affedildiği anlamına gelir.  Ancak ‘ evlilik birliğinin sarsılması, terk, onur kırıcı davranış ‘ gibi farklı bir sebep altında Aile Mahkemesi’ ne dava talebinde bulunabilir. Bu önce hususların detaylarını öğrenmek için Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı’ ya danışabilirsiniz.

Ümraniye Anlaşmalı Boşanma Fiyatları

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sorusunun cevabı aslında illerdeki fiyat belirlemelerine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca avukatın, davaya ne kadar zaman ayırdığı, bu süreç içerisinde davaya dair ek masraflar da eklendiğinde ücret değişebilir.

Anlaşmalı boşanma davası ücreti İstanbul için, genel olarak; 4675 TL’ dir. Güncel fiyatları Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı’ dan öğrenebilirsiniz.

Ümraniye Avukat; Ümraniye Çekişmeli Boşanma Fiyatları

Çekişmeli boşanma davası ne kadar sorusunun cevabı olarak da anlaşmalı boşanmadan biraz daha yüksek fiyat aralığına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Çekişmeli boşanma davası ücreti İstanbul ili için genel olarak; 6650 TL – 10.400 TL arasındadır. Bu fiyatlar avukatın davaya ne kadar zaman ayırdığı, davanın karmaşıklığı, yapılan görüşmeler, dava için istenen evrakların çeşitliliğine göre farklılık göstermektedir. Bu konuda hakkında en güncel fiyatları Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı’ dan öğrenebilirsiniz.

Ümraniye Boşanma Davası Açma

Boşanma kararında kesin bir sonuca varmış iseniz profesyonel bir yardım için Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma davası açmak için taraflardan birinin, boşanmanın nedenlerini açıklayan bir dilekçe ve varsa deliller ve nüfus kağıdı fotokopisi gibi evraklar ile Aile Mahkemesi’ ne dava başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bunu tek balına yapabileceği gibi bir avukat refakati ile de yapabilir.

Eğer avukattan yardım alınacaksa sürecin doğru işlemesi adına ilk olarak avukat ile görüşme sağlanır, bilgi alınır ve daha sonra avukata boşanma isteğinin altındaki nedenler anlatılır. Avukat bu nedenleri tarafsız bir şekilde dinler ve mahkemeye sunulacak dilekçe için hazırlar. Daha sonra dilekçe oluşturulur ve yine avukat tarafından Aile Mahkemesi’ ne dava için başvuruda bulunulur. Süreç genel anlamda bu şekilde işler. Ancak çekişmeli boşanma davalarında süreç biraz daha karışık olabilir. Bu yine davanın türüne ve sebeplerin içeriğine göre değişkenlik gösterir. Ancak çekişmeli boşanmalar, anlaşmalı boşanmalara göre süreç olarak daha kapsamlı ve daha uzun sürmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda çiftler her konuda hem fikir iseler, mahkemeye bir sebep sunmak zorunda değillerdir. Ancak çekişmeli boşanma türünde, çiftler bu nedenleri sıralamak durumundadırlar. Bu yüzden özel hayatın gizliliği açısından anlaşmalı boşanma türü daha avantajlı olarak kabul edilir eşler için.

Bu konularda detaylı bilgi almak için Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ümraniye Avukat; Ümraniye Boşanma Avukatı Tavsiye

Boşanma; hemen hemen herkes için zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Hele ki çiftler arasındaki anlaşmazlıklar şiddetli ve büyük ise o zaman daha da yıkıcı olabilir. Bu yüzden hem psikolojik olarak hem de hukuki sürecin doğru bir şekilde işlemesi adına mutlaka profesyonel bir yardım alınması gerekmektedir. Aksi takdirde daha büyük sorunlar yaşanabilir, taraflar istemedikleri sonuçlar ile yüzleşmek zorunda kalabilirler. Bunların engellenmesi adına ve süreç konusunda bilinmeyen durumlarda yanlışa düşmemek adına mutlaka alanında uzman kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Eğer siz de Ümraniye boşanma avukatı arıyorsanız o zaman Mehmet Ali Helvacı’ dan randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı’ nın bağlı bulunduğu hukuk bürosu Maltepe semtinde yer alsa da, kendisi İstanbul’ un bütün semtlerine hizmet vermektedir.

Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı’ nın adres ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır:

Adres: Cevizli Mahallesi Zuhal Caddesi Füsun Sokak, Ritim İstanbul Residence No: 46/e a/5 blok d: 128 k:24 Maltepe/ İSTANBUL

Telefon: 0533 351 98 54

Ümraniye Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma avukatı ücretleri, genel anlamda ilden ile ya da avukattan avukata göre farklılık gösterebilir. Ayrıca davanın içeriği de ücretlendirme açısından büyük önem taşır.

Boşanma avukatı ücretleri 2021 yılı için genel olarak;

  • Yazılı danışma: 1320 TL
  • Çağrı üzerine sözlü danışma: 1045 TL
  • Dava dilekçesinin hazırlanması: 2010 TL

Boşanma İçin İse Ücretler:

  • Anlaşmalı boşanma: 4675 TL
  • Çekişmeli boşanma: 6650 TL -10400 TL

İstanbul İli İçin Genel Avukatlık Danışma Ücreti:

  • 1 saat için: 935 TL

Bu saati aşan her 15 dakika için ise 275 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.

Soru ve sorunlarınız için Ümraniye avukat Mehmet Ali Helvacı’ ya danışabilirsiniz.

Boşanma Avukatı Ümraniye

Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarına bakan boşanma avukatı Ümraniye bölgesindeki hukuk büromuz; tazminat, çocukların velayeti, mal paylaşımı, nafaka gibi davalarda hukuki danışmanlığınızı ve avukatlığınızı yapar.

Evliliğin yasal olarak bitmesi olan boşanma davalarında, hukuki anlamda destek almak; haklarınızın tam anlamıyla alınması ve haklarınızın kaybolmaması için önemlidir.

Boşanma Davası Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Gerek anlaşmalı boşanma davalarında gerekse çekişmeli boşanma davalarında dava dilekçesi hazırlanmalıdır. Boşanma dilekçelerinde; tarafların adları ve soyadları, kimlik numaralarına yer verilir.

Tarafların boşanmak istediklerine dair nedenler sıralanır. Bu nedenler genel ve özel olmak üzere iki türlüdür. En önemli genel sebep ise, taraflar arasında şiddetli geçimsizliğin oluşmasıdır.

Özel sebepler arasında ise;

  • Eşlerden birinin, diğer eşi aldatması
  • İstismar etmek
  • Eşlerden birinin, diğer eşi terk etmesi
  • Cana kastetmek gibi sebepler olabilir.

Dilekçede aynı zamanda; varsa çocukların velayeti, nafaka, tazminat gibi konulardaki talepler de belirtilmelidir. Çekişmeli boşanma davalarındaki en önemli delil tanıklardır. Davayı açan kişi, ikamet ettiği bölgedeki Aile Mahkemesi’ne başvuru yaparak dava açabilir.

Boşanma Davası için İşlemler Nasıl Başlatılır?

Aile birliğinin sarsıldığı yönünde izlenimlerle boşanma davası açmaya karar veren çiftler, boşanma davası başvurusu yapar. Ancak çekişmeli mi yoksa anlaşmalı mı boşanma davası olacağına karar verilmesi gerekir.

Boşanma davası açmak isteyen kişi; dilekçe, kimlik kartının fotokopisi, deliller ile dava açma prosedürünü başlatır. E-devlet üzerinden de dava açma olanağı bulunur. Ancak işlemlerin hukuka uygun yürütülmesi, hakların tam olarak alınabilmesi, hak kaybına uğramamak için, boşanma avukatı Ümraniye bölgesinde hizmet veren hukuk büromuz ile iletişime geçerek, dava sürecini başlatabilirsiniz.

Boşanma İlamının Alınması Zorunlu mudur?

Boşanma davasının kararı bir kesinlik kazandığında, 15 gün içinde temyiz gerçekleşir. Hâkim tarafından verilen gerekçeli karar, her iki tarafa da tebliğ edilecektir. Dava kararı temyiz edilmezse, boşanma kararı tamamlanmış olur.

Tarafların boşanma kararını almasıyla birlikte; 15 gün içinde itiraz edilmemesi durumunda, boşanma kararı nihai olur. Mahkeme ilamının alınmaması durumunda, dava kapanmaz ve açık dava olarak kalır.

Boşanma Davasında Tanık Listesi Neden Önemlidir?

Çekişmeli boşanma davalarında tanık listesi, davacı açısından oldukça önemlidir. Verilen tanık listesi, tek seferde verilir ve bir daha değiştirilemez. Tanık listesi, boşanma davasının hazırlanmasından sonra dosyaya eklenir ve mahkemeye sunulur. Daha sonraki bir tarihte, tanık listesinin mahkemeye sunulması kabul edilmez.

Davanızın doğru şekilde ilerlemesi, gerekli tanık listesinin zamanında mahkemeye sunulması ve diğer işlem süreçlerinin doğru işlemesi için; boşanma avukatı Ümraniye bölgesinde hizmet veren, profesyonel hukuk bürosu avukatlarımız ile iletişime geçerek, dava detaylarınız hakkında görüşebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-bosanma-avukati-2.html

“Ümraniye Avukat” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara