Ümraniye Boşanma Avukatı

Boşanmak isteyen kişiler, evliliğini sonlandırması boşanma davası ile hukuki olarak gerçekleşiyor. Resmi şekilde eşler arasındaki yasal durumu noktalayabiliyor. Bunun için yapmanız geren boşanma davası açmak ya da eşinizin size boşanma davası açmasını sağlamak. Ümraniye boşanma avukatı aracılığıyla detaylı bilgi alarak, boşanma davasında izlemeniz gereken adımları öğrenebilirsiniz. En doğru bilgiyi almanız bu sayede mümkün olacak.

Boşanma Davası Türleri Nelerdir?

Eşlerin boşanması iki tip dava üzerinden görülüyor. Bu davaların açılmasında yazılan dilekçe, davaların akışı, süreci değişiyor. Aşağıda verilen boşanma türlerinden yola çıkarak davanızın ne kadar bir süre içinde sonuçlanacağına kanaat getirebilirsiniz.

  • Çekişmeli Boşanma: Evlenin kişilerin boşanma kararını karşılıklı almaması durumu olarak nitelenebilir. Ortak alınmış olan boşanma kararı olsa dahi, tarafların belli konularda anlaşmasının güç olduğu davalardır. Bu sebeple tarafların profesyonel kişilerden yardım alması önemlidir. Böylece eşlerin kararlarının ve isteklerinin temsilcileri tarafından iletilmesi işi kolaylaştıracaktır.
  • Anlaşmalı Boşanma: Boşanma sürecinde anlaşılmaya bir konunun olmaması sayesinde anlaşmalı dava görülür. Eşlerin protokol üzerinde belirlemiş olduğu talepler, karşı tarafın da kabul etmesiyle, direkt olarak ortak şekilde kabul edilmiş olur. Bu durumda boşanma davası hızlı bir şekilde karara ulaşır.

Boşanma davanızın hangi tip üzerinden yürütüldüğü önemlidir. Çekişmeli boşanmalarda mutlaka Ümraniye boşanma avukatı ile çalışmalısınız diyebiliriz. Gerekli bilgileri temin ettikten sonra, boşanma davanıza dair fikir yürütebileceksiniz.

Boşanma Davasında Çekişmeli Durumlar

Eşlerin davayı çekişmeli hale getirmesi, bazı hususların ortak bir karara bağlanamaması sebebiyle oluyor. Aşağıda çekişmeli olan hususlara örnekler verilmiştir.

  • Tarafların çocukları varsa, çocuğun kimle yaşayacağı karara bağlanamıyor olabilir.
  • Nafaka miktarı karara bağlanamıyor olabilir.
  • Eşlerden biri boşanmak istemiyor olabilir.
  • Dava sürecinde başka konular ortaya atılabilir. Eşin yüz kızartıcı suçu olması, aldatması gibi konular tartışılabilir.
  • Tazminat isteme hakkını kullanan tarafın bu hakkını fes etmek amacıyla aynı şekilde başka hususlar ortaya atılarak dava çekişmeli hale getirilebilir.

Eşlerin sorun yaşamadan boşanması için sunulan bu durumları yaşamıyor olması gerekir. Böyle bir durumda Ümraniye boşanma avukatı size detaylı olarak hangi haklarınızın olduğunu ve hangi taleplerinizin yerine getirilebilecek olduğunu söyleyecektir.

Boşanma Davası Süreci Nasıl İşler?

Taraflardan birinin dilekçe yazıp gerekli yerlere vermesi, davanın başlatılmasını sağlayabilir. Doğru bir dilekçe yazdıysanız, yoğunlukta dikkate alınarak kısa süre içinde işlem konulur. Bölgenizde asliye mahkemeleri ya da bağlı olduğunuz aile mahkemesi davanıza bakacaktır. Dilekçenizi yazdıktan sonra bu mahkemelerden birine teslim etmelisiniz.

Dilekçe verildikten sonra kısa bir süre içinde karşı tarafa tebligat gidecek. İlk boşanma celsesi belirlenmiş olacak. Bu süreçte tarafların anlaşması bekleniyor. Protokol imzalanarak kolay ve hızlı şeklide boşanma sağlanabilir.

Çekişmeli boşanmada ise bu süreç daha çok kişilerin kendi haklarını nasıl savunacağı yönündedir. Deliller toplanır ve iki tarafta mahkemede taleplerini söylemek üzere bulunuyor.

-Dava Ne Kadar Sürüyor?

Anlaşmalı boşanma davasında tarafların boşanması kısa bir süre içinde gerçekleşecek. Davanın açılması, sonuçlanması ve kararın uygulanması göz önünde bulundurulduğunda; davanın 2 aya kadar uzayabileceğini söyleyebiliriz. 2 ay içinde boşanmış olmak oldukça hızlı bir dava süreci demektir.

Anlaşamayan kişiler için ise konular karara bağlanana kadar düzenli olarak mahkeme devam eder. Bu durumda nafaka, velayet gibi konular karara bağlanmaya çalışılır. Bu süreçte iyi bir savunma Ümraniye boşanma avukatı ile olacak. Haklarınızı savunması için avukatınıza detaylı şekilde her konuyu anlatmalısınız. Gerekli evrakların toplanması, delillerin temin edilmesi gibi aşamalar tamamlanarak, davanızın lehinize sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ümraniye Boşanma Avukatı Hizmet

Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarınızda; hukuki haklarınızı almak, hak kaybına uğramamak için; İstanbul Ümraniye boşanma avukatı hizmetlerimizi alacağınız, hukuk büromuz ile irtibata geçebilirsiniz.

Nafaka, çocukların vesayeti, mal paylaşımı, maddi ve manevi tazminat gibi konularda; prosedürün doğru işlemesi, haklarınızı kazanmanız için, profesyonel destek alabilirsiniz.

Boşanma Davası Hangi Mahkemelerde Görülür?

Boşanma davaları, Aile Mahkemeleri tarafından görülür. Eğer tarafların ikamet ettiği bölgede Aile Mahkemesi yoksa, Asliye Hukuk Mahkemesi, davaya bakar. Ancak yer bakımından yetkili mahkeme; eşlerin ya da eşlerden birinin, dava tarihinden son 6 ay içinde yaşadığı ikamet yerindeki mahkemedir.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki çeşittir. Anlaşmalı boşanma davalarında; tarafların her türlü konuda anlaşmış olması ve özgür iradeleriyle buna karar vermiş olmaları gerekir. En az 1 yıl evliliğin sürmesi gereken anlaşmalı boşanma davalarında süreç hemen gerçekleşir.

Çekişmeli boşanma davaları daha karmaşıktır. Delillerin toplanması, tanıkların dinlenmesi, vesayet durumları, maddi/manevi tazminatların doğru hak edilişleri hesaplanmalıdır. Taraflar anlaşıncaya kadar dava sürer. Ortalama 1 hafta ile 1 ay arasında değişen çekişmeli boşanmalarda 1-2 seneyi bulan davalar da vardır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Süreç Nasıl İşler?

Anlaşmalı boşanma davalarında; tarafların her ikisinin de mahkemede hazır olması gerekir. Burada her iki tarafın da özgür iradeleriyle anlaşma yoluyla boşanıyor olması önemlidir. Eğer bu izlenim hâkim tarafından görülmezse, davayı reddedebilir.

Anlaşmalı boşanma davalarında;

  • Tarafların maddi ve manevi konularda anlaşıp anlaşamadıkları
  • Kendi özgür iradeleriyle karar verip vermedikleri
  • Çocukların vesayeti konusunda anlaşıp anlaşmadıkları sorulur.

Anlaşmalı boşanma sürecinde çocuklar da dinlenirken; hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolünün hukuka uygun olması, hâkim bu konuda ikna olması gerekir. İstanbul Ümraniye boşanma avukatı hizmetlerimizden yararlanarak, anlaşmalı boşanma sürecini başlatabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davaları Nasıl Gerçekleşir?

Çekişmeli boşanma davalarında; anlaşmalı boşanmalarda olduğu gibi, mahkemede şahsen bulunmak gerekmez. Tarafların avukat vekaleti varsa, avukatlar aracılığıyla dava yürütülür. Eğer avukat tutulmamışsa, tarafların mahkemede bulunması zorunludur.

Boşanma davalarında hâkim; tarafların kusurlu olup olmadığına bakar. Deliller incelenir, tanıklar dinlenir. Taraflar, iddia ettikleri boşanma nedenini gerekçeleri ve kanıtlarıyla ispat etmelidir.

Çocukların vesayeti konusunda; hangi ebeveyn yanında kalması çocuk için yararlıysa, o yönde karar verilir. Eğer çocuk yasal yaş sınırındaysa, çocuğun görüşünü de dinleyerek karara varır.

Çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davalarınız ve diğer hukuki süreçleriniz için, Ümraniye boşanma avukatı hizmetlerimizden yararlanmak için; hukuk büromuz ile iletişime geçebilir ve dava süreci hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/umraniye-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

“Ümraniye Boşanma Avukatı” üzerine 5 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara