0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sancaktepe Boşanma Avukatı

Boşanma davası medeni kanununun aile hukuk mahkemesinde görülen dava çeşitlerinden biridir. Halk arasında, bu davalara bakan avukata boşanma avukatı denir.

Boşanma avukatı ne iş yapar

Boşanma avukatı eşleri dinler ve öncelikle, evlilik birliğinin derinden sarsılıp sarsılmadığı hakkında tespitlerde bulunur. Boşanma sebeplerinin tespitleri çok önemlidir. Evliliklerin bitmesine neden olan sebepler şu şekildedir:

 • Eşlerden birinin diğerinin canına kast etmesi
 • Eşlerden birinin haysiyetsiz hayat sürmesi
 • Eşlerden birinin akıl hastası olması
 • Aldatma
 • Eşlerden birinin ağır kusurlarının bulunması
 • Şiddet ve ağır hakaret içeren durumlar
 • Ortak konutta yaşanmaya engel durumlar
 • Eşlerden birinin haksız yere ortak konutu terk etmesi
 • Eşlerden biri için bu evliliğin derinden sarsılıp devam ettiremeyeceği hale gelmesi.

Boşanma davası bir avukat varlığında sürdürülmesi, davanın hazırlık süreci  ve davanın iyi sonuçlanması açısından çok önemlidir.

Boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma avukatına başvuran kişi öncelikle evliliğinde yaşadığı olumsuzlukları ve boşanma sürecine nasıl girdiğini anlatır. Avukatında ona soracağı sorular vardır. Burada avukat evliliği bitirmeme ile ilgili bir durum sezerse kişiyi etkileyebilmelidir. Devam ettirilebilir durumu varsa fikirlerini danışan kişi ile paylaşmalıdır.

Ayrıca; boşanma davası sonuçlandığında bazı sorunları beraberinde getirir. Çözülmesi gereken konuların nasıl çözümleyebileceğini tespit eder ve kişi ile bunu açıkça konuşur. Bu konular şunlardır:

 • Varsa çocuğun velayeti kimde olacak
 • Nafaka gerekecek mi
 • Mal paylaşı olacak mı, olacaksa nasıl olacak
 • Manevi tazminat isteniyor mu

Medeni kanuna göre düzenlenen bu maddeler eşlerin maddi ve manevi durumlarına, yaşam şekillerinde göre düzenlenmiştir.

Bu bağlamda, en önemli konu çocuğun kiminle yaşayacağı olması yadsınamaz bir gerçektir. Her şeyden önce; bir insanın hayatı söz konusudur.

Şüphesiz ki; olağan yaşam tarzına sahip birey maddi anlamda da sıkıntı çıkmayacak ve düzenli standartlarına sahip ise; hakim çocuğu velayetini ona verecektir.

Çocuğun anne babası da, kendilerinde çocuk bakımı ile ilgili sorun fark ediyorlar ve düzensiz hayata sahipler ise, çocuğun velayetini istemekte ısrar etmemelidir.

Çocuk durumu anlaşma ile çözüldükten sonra mal paylaşımı ve nafaka konuları ile ilgili tespitlerde bulunulur.

Medeni kanununa göre mal paylaşımı, evlilik tarihinden sonra alınan her mülkün ortak kullanım hakkına sahip olduğu için boşanmadan sonra da bu devam eder. Bazen mallar arasında paylaşım olabileceği gibi bazı durumlarda ise mülk satılara ücret paylaşımına gidilir.

Boşanma avukatı nasıl seçilmelidir?

Avukatlar bulundukları bölgede görev yaptıkları için, avukat ihtiyacı olan kişi de bulunduğu bölgede avukat arayışına girmelidir. İstanbul’da yaşayan bir kimse sancaktepe boşanma avukatı yazıp internetten kendine uygun en iyi avukatı bulabilir.

Boşanma süreci nasıl işler?

Boşanmak isteyen kişi boşanma nedenlerini tespit ettiği bir dilekçe hazırlayarak mahkeme yoluna gidebilir. Çekişmeli ve mal varlığı söz konusu olan boşanmalarda boşanma avukatı edinebilir. Sancaktepe ve çevre semtlerde ikamet edenler için en iyi avukat sancaktepe avukatı olduğu düşünülebilir.

Avukat, sizi dinledikten sonra dilekçenizi hazırlar ve tüm haklı olacağınız delilleriniz varsa sizden ister. Bu deliller, boşanma sürecinin zorluğunu azaltabileceği gibi boşanma süresini de kısaltır.

Diğer yandan nafaka ve velayet davasında da haklı bulunmanızın önünü açar. Medeni Kanunu’na göre artık erkeklerde nafaka davası açabilir. Boşanmadan dolayı yoksullaştığını kanıtlayan taraf nafakaya hak kazanır.

Boşanma türleri

 • Anlaşmalı boşanma: Tarafların, evlilik birliğini sona erdirmeye çift taraflı olumlu baktığı ve boşanırken mal paylaşımı ya da velayet konularında hiçbir sorunun çıkmadığı boşanma türüdür. Davayı eşlerden biri açar ve karşı taraf da imzalayarak boşanmayı onayladığını gösterir. Çok yüksek ihtimalle tek celsede boşanacaklardır.
 • Çekişmeli boşanma: Taraflardan biri, bu boşanma türünde boşanmaya sıcak bakmamakta ve inatlaşma yoluna gitmektedir. Bu gibi durumlarda dava uzun ve zor sürer. Sancaktepe avukatı ile davayı daha rahat görülecek bir hale getirmeniz mümkün. Avukatınız sayesinde bu süreçte nasıl davranmanız gerektiğini ve ne gibi sorumluluklarla karşılaşacağınızı öğrenmeniz de mümkün olacaktır.

Boşanma davasında avukata vekalet verme

Her davada olduğu gibi boşanma davasında da, dava açılmadan önce avukata vekalet verilmesi gerekmektedir. Böylelikle avukat dava sürecini kendisi devam ettirme özgürlüğüne sahip olur. Dava bittiği gibi vekalet durumu da sona erer ve başka bir konuda bu vekaletname kullanılamaz.

Boşanma avukatının görevi ne zaman sona erer?

Boşanma avukatı taraflarım boşanma sırasındaki anlaşmazlıklarını ve mal paylaşımları ile velayeti çözümleyen savunma avukatıdır. Davanın sonuçlandığı ve tüm mal varlığının paylaşıldığı durumlarda boşanma avukatının da görevi sona erer.

Boşanma davası ne kadar sürer?

Genellikle anlaşmalı boşanmalarda bir sıkıntı çıkmayacağı için tek celsede boşanılır; ancak çekişmeli boşanmalar 1 hatta 2 yıl sürebilir. Sıkıntılı ve sancılı bir süreçtir.

Bu sıkıntılı ve sancılı süreci en rahat şekilde atlatabilmeniz için sakin ve sabırlı olmanız gerekir. Nasıl davranmanız gerektiği çok önemlidir. Ayrıca psikolojik olarak da kendinizi rahatlatmanız sizin ve aileniz için katkı sağlayacaktır. Artık yollarınızı ayırıyor olsanız bile unutmayın ki; hayatınızın herhangi bir anını onlarla geçirmiş olacaksınız. Çocuğunuz varsa, sakin tavrınızı en iyi şekilde  korumanız çocuğunuzun da bu durumu en iyi şekilde atlatmasını sağlayacaktır. Annesi ile de  ilişkiniz onun varlığı ile devam edecek, onun her önemli gelişmesinde ya da başına gelebilecek olumsuzluklarda bir araya gelmek durumunda kalacak ve çözüm yolu birlikte arayacaksınız. Bunlardan çekinmeyin. Önemli olan yeni kavuşacağınız hayatın her biriniz açısından iyi olmasıdır.

Call Now Button