0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İş Kazasına Uğrayan Kişilerin Açacakları Davalar Nelerdir?

Çalışanların iş yerlerinde kazalarla karşı karşıya kalmasına neden olan bir iş yerinde bulunması, hayatlarının tehlikeye girmesine neden olacaktır. Günümüzde özellikle iyi bir şekilde analiz edilmiş iş yerlerinin oluşması istendiği için, herhangi bir ruhsal veya fiziksel sorun yaşamanıza neden olabilecek iş yeri oluşmaması için girişimlerde bulunması gerekecektir. İş kazasıyla karşılaşılan çalışma süreçlerinde eğer başarılı sonuçlar elde edilmek isteniyorsa mutlaka dikkatli olunması gerekecektir. İş kazasının ortaya çıkmasıyla birlikte eğer işçi ölürse, işçinin yakınları doğrudan hem maddi hem de manevi olarak tazminat davası açma hakkı bulunacaktır. Bu davalara bağlı olarak cenaze masrafları eklenebilir hem de diğer temel masraflar tazminatta yer alabilir.

İş Kazasında Fiziksel Yaralanmalar

İş kazalarında karşı karşıya kalınan fiziksel yaralanmalar doğrultusunda iş kazası raporu tutulmalıdır. Kaza raporu tutulduğu taktirde, sonrasında işverenin buna neden olan durumu ortadan kaldırıp kaldırmadığına da dikkat edilebilecektir. Fiziksel yaralanmalar sadece küçük değil, doğrudan uzuv kopmasına ve hatta hayatın kaybedilmesine neden olabilecek durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Fiziksel yaralanmalar nedeniyle doğrudan bireylerin olumsuz sonuçlarla karşılaşmasına yönelik adımlar atılabiliyor. Özellikle kazayla karşılaşılan süreçlerde doğrudan fiziksel yaralanmalar için bir sağlık raporu tutulmalı ve işe başladığınız süreçle kaza sonrasında ortaya çıkan durumla ilgili özel girişimlerde bulunmak gerekecektir.

Çalışma Nedeniyle Oluşan Meslek Hastalıkları

Çalışma faaliyetlerinin meslek hastalıklarını oluşturması son derece sık karşılaşılan bir durumdur. İş kazasına uğrayan bireylerin özellikle çalışma süreleri boyunca yaşadıkları sıkıntıların yanı sıra, daha sonra görülen sıkıntılarla ilgili de girişimlerde bulunması gerekecektir. Meslek hastalıkları genellikle çalışma sürecinde görülmez fakat işle olan bağınızı kestiğinizde veya çalışamayacak duruma geldiğinizde, işyerinde size uygun bir ortamın sağlanmamış olması nedeniyle meslek hastası olabilirsiniz. Bu durum nedeniyle, çalışılmış olan sektöre göre bazı kişilerin hayatları boyunca tekrar çalışamadıklarına şahit olunabildiği gibi, eğer başarılı sonuçlar alınmak isteniyorsa mutlaka Mehmet Ali Helvacı ile süreç yönetilmelidir. Meslek hastalıkları nedeniyle mağduriyetle karşı karşıya kalabilirsiniz fakat sonrasında eğer başarılı bir avukata başvurursanız zaten meslek hastalığına sahip olduğunuzu kanıtlaması son derece kolay olacaktır.

Ölümlü İş Kazalarında Davalar

İçerisinde bulunulan durumun ehemmiyeti tamamen kayıt altına alınan rahatsızlıklar ve kusur ile birlikte ortaya çıkarılabiliyor. İş kazası mağduru olan işçilerin doğrudan ölümlü davalar nedeniyle son derece büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığına şahit olunabiliyor. Ölümlü kazalarda işçinin eşi ve çocukları dava açabilir. Bu davanın kendi lehlerine sonuçlanabilmesi amacıyla mutlaka sosyal güvenlik biriminin tuttuğu kayda ve işyerinde oluşabilecek ölümlü kazalar doğrultusunda hareket edilebilmesi gerekiyor. İşverenin veya yetkili kişinin sorumluluğunu başarılı bir şekilde yerine getirmemesi işçinin hayatını tehlikeye atmış ve hayatını kaybetmesine neden olmuşsa, ölümlü kazalarda davalar doğrudan kusurlu kişinin tazminat ödemesini zorunlu hale getirebilir.

Call Now Button