İş Kazasına Uğrayanlar Hangi Davaları Açabilir?

İş kazaları ile birlikte artık işçilerin direkt olarak çalıştıkları iş yerinde aynı işi yapmaya devam edemeyecekleri öne sürülerek işten çıkarılması gibi bir durum söz konusu olmuyor. İşçilerin haklı olduklarını ispat edebilmeleri ve aynı zamanda iş nedeniyle mağduriyetlerini belirtebilmeleri için özel davaların açılması gerekiyor. Günümüzde direkt olarak yeni mevzuat sayesinde işçilerin iş kazalarıyla karşılaştıktan sonra süreci doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Özellikle Türkiye genelinde Türk Borçlar Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile birlikte davaların açılmasıyla ilgili özel kararlar verilebiliyor. Ailesinde işçi bulunan veya kendisi iş kazasıyla karşılaşan bireylerin çalıştıkları iş yerlerinde mutlaka çalışma faaliyetlerini doğru bir şekilde destekleyebilecek biçimde özel girişimlerde bulunulması gerekiyor.

Ölümlü İş Kazasına Özel Davalar

Ölümlü kazalarla ilgili pek çok farklı durum göz önünde bulundurulabiliyor. Tazminat belirleme sürecinde direkt olarak tedavi masrafları, ekonomik problemler ile birlikte özel girişimlerde bulunulabiliyor. Günümüzde ölümlü kazalar sosyal güvenlik birimleri tarafından kaza raporu oluşturulmasını sağlayabiliyor ve süreç başarılı biçimde yönetilebiliyor. Davalarda özellikle çalışanın ailesinin ekonomik yoksunlukla karşı karşıya kalınmaması için farklı tazminat değerleri ortaya çıkarılabiliyor. Günümüzde ölümlü kazalarda direkt olarak bireylerin iş yerindeki kaza sonucunda hayatını kaybetmesi halinde ailelerine aşağıdaki gibi ödemeler yapılabilecektir. Karşı tarafın gelirine bağlı olarak ilgi gören süreçte olduğu gibi aynı zamanda mağdur olan bireylerin aileleri için yoksunlukla ilgili tazminat ödemeleri şekillendirilebiliyor.

  • Çalışma gücünün yitirilmesine ek olarak ailede herhangi bir şekilde para kazanılmasını sağlayacak bir girişimde bulunan birey bulunmuyorsa, işçinin ekonomik yükü tazminatla ödenmek zorunda kalınacaktır. Direkt olarak alınan maaş ve güncel kıdemi doğrultusunda bir kazanç süreci ortaya çıkarılacaktır.
  • Ölen işçinin ailesi cenazeyle ilgili masrafları dava sonuçlanana dek ödemek durumunda olacaktır. Eğer davada kusurlu bulunan iş yeri sahibi veya kusurlu yönetici birey tazminata mahkum edilirse bu tutarı da tazminata ekleyebilirsiniz.
  • Ekonomik gelecek olarak tanımlanan ve işçinin iş kazası nedeniyle hayatını kaybetmediği göz önünde bulundurularak emekli olana dek çalıştığı düşünülen bir süreç ortaya çıkıyor. Bu durumda işçi 20 yaşında hayatını kaybettiyse, ailesine emekli olana dek her ay maaş aldığı düşünülerek bir tazminat ödemesi yapılıyor. Ekonomik gelecek ve kazanç kaybıyla ilgili durum iş kazası tazminatı sayesinde ortaya çıkabiliyor.

Manevi Tazminat Davaları

Manevi tazminat davası açabilmeniz için iş kazasıyla ilgili süreçte tamamen mağdur olduğunuzun belli olabilmesi gerekiyor. Bu sayede direkt olarak çalışmayla ilgili yaşadığınız sorunlar doğrultusunda incelemeler yapılmasını sağlayabilir ve tüm süreci rahatlıkla yönetebilirsiniz. Manevi tazminat davaları aracılığıyla doğrudan sağlık problemlerinizi öne sürebilir ve doğrudan süreci ruhsal sorunlar yaşadığınıza dair delillere sahip olabileceğiniz bir şekilde hem maddi hem de manevi tazminat almak için yönetmek mümkün olacaktır.

Maddi tazminat hangi kayıpların karşılanmasına yöneliktir?
Maddi tazminat tedavi giderleri, kazanç kaybı, çalışma gücünün azalması ya da yitirilmesinden doğan belirli fiziksel kayıplar doğrultusunda açılan bir davadır. Ekonomik geleceğin sarsılmasından kaynaklanan birçok kaybın karşılanmasına yönelik olarak açılır.
Iş kazası sonucu işverenden hangi tazminatlar talep edilir?
Işverenden kaynaklı olarak bir iş kazası yaşanılmış ise işverenden maddi tazminat talebinde bulunulabilir.
Iş kazası tazminatı neye göre hesaplanır?
Iş kazası tazminatı kusur oranına göre hesaplanır. İşverenden kaynaklı bir kaza olmuş ise tazminat davası açılır. Ancak iş kazası kişinin kendi kişisel hataları yüzünden oluşmuş ise kusur oranına göre bir hesaplama yapılabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasina-ugrayan-kisilerin-acacaklari-davalar-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/olumlu-trafik-kazalarindaki-mahkeme-sureci-hakkinda-detaylar.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasina-ugradiginizda-yapmaniz-gerekenler.html

“İş Kazasına Uğrayanlar Hangi Davaları Açabilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara