Kira Sözleşmesinin Dava Yoluyla Feshi

Kiracı ile kira verenin sözleşmeye yönelik farklı hakları mevcut durumda. Bu haklar kanunca ifade edilmiştir. Ve de olası hukuk yolunda kanunlar dikkate alınır. Örneğin sözleşme feshine yönelik farklı kanunlar bulunuyor. Ve de avukatların danışmanlık hizmetlerine başvuranlar bilgi sahibi oluyor. Mesela kira sözleşmesi dava yoluyla feshi için;

  • Öncelikle fesih nedenleri dikkate alınır.
  • Hem kiracının hem de kira verenin hakları göz önünde bulundurulur.
  • Hukuk sözleşmesi de yine bu süreçte incelemeye alınmaktadır.

Kira Sözleşmesi Fesih Hakkı Nedir?

Sözleşmenin feshine yönelik hem kiracının hem de kira verenin farklı sebepleri ortaya çıkar. Bu aşamada kira sözleşmesinin sonu dikkate alınabilir. Aynı zamanda belirsiz olan kira sözleşmelerinde de her an fesih işlemlerine geçilmektedir. Sonuç olarak kira sözleşmesinin dava yoluyla feshi adına;

-Kiracı; Kira sözleşmesinin sonunda fesih işlemlerine başvurabilir. Aynı şekilde belirsiz kira sözleşmelerinde herhangi bir süre devreye girmez. Yani her an sözleşme feshine gidilebilir. Üstelik bunun için herhangi bir sebep göstermesine de gerek kalmıyor.

-Kira Veren; Kira sözleşmesinin süresi önem arz ediyor. Çünkü kira verenin 10 yıldan az olan sözleşmeleri fesih etme durumu bulunmakta. Bu aşamada haklı sebeplerin ortaya çıkarılması gerekir. Sebeplerin ispatına bağlı olarak fesih işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Kira Sözleşmesi Feshinde Gereksinimler Nelerdir?

Kira sözleşmesinin dava yoluyla feshi için yukarıda da belirttiğimiz üzere belli başlı sebepler dikkate alınır. Örneğin kiraya verenin gereksinimlerine göre fesih işlemlerine geçilebilir. Bu gereksinimler aile bağları ile ilişkilendirilmiş durumdadır. Şöyle ki;

  • Kiraya veren kişinin kendisi ya da eşi konut gereksinimi için fesih talebinde bulunabilir.
  • Alt ile üstsoyların da bu yönde hakkı bulunmakta.
  • Kanun gereğince bakımında sorumlu olduğu kişiler için de gereksinimler ortaya çıkar.

Üstelik sadece konut değil işyeri gereksinimi olması halinde de fesih işlemlerine yer verilmektedir. Bu durum için dava yoluna geçilebilir. Yani davanın görülmesi halinde fesih işleme alınır.

Kira Sözleşmesinin Kullanıma Bağlı Feshi Nedir?

Sadece gereksinim değil aynı zamanda kullanım açısından da kira sözleşmesinin feshi meydana gelmektedir. Şöyle ki kiralananın yeni baştan inşa edilmesi durumunda da fesih işlemlerine yer verilir. İmara bağlı olarak onarıma geçilmesi bunlar arasında gösterilir. Beraberinde genişletme ile değişme işlemleri dikkate alınır.

Sonuç olarak tüm bu uygulamalar kullanımı imkansız hale getirir. Kullanımın önüne geçmek ve sözleşmeyi fesih etmek adına dava yoluna geçilir. Bu yolla tahliye gerçekleşir.

Kira Sözleşmesi Dava Süresi Nedir?

Başta sözleşmenin bitimine bağlı olarak fesih işlemlerine geçildiğini belirtmek gerek. Özellikle de kiracının oturmaya uygun olan herhangi bir konutu varsa bu durum devreye girer. Neticesinde kiraya veren taraf 1 ay içerisinde sözleşme feshine geçebilir. Yine dava dolu ile en kısa sürede sözleşmenin sona ermesi sağlanır.

Kira sözleşmesinin feshi nasıl yapılır?
Kira sözleşmesi feshi dava yoluyla veya notere gidilerek yapılabilir. Kira sözleşmesinin fesih edilmesi için her iki tarafın da buna kabul olması ve dava açılmadan noter huzurunda fesih edilmesi kabul görecektir.
Belirsiz süreli kira sözleşmesinde tahliye süresi nedir?
Belirsiz süreli kira sözleşmelerinin tahliye kararının verilmesi 10 yıla kadar geçerlidir. 10 yılın sonunda tahliye kararının oluşturulması kabul edilebilir.
Kira sözleşmelerinde tahliye sözleşmeleri kira sözleşmesinden sonra en az ne kadar süre için hazırlanmalıdır?
Kira sözleşmesi tahliye kararı en az 15 gün önce sözleşme hazırlanmalıdır. Kiracıya bildirilmelidir ve 10 yıla kadar tahliye işlemlerinin yapılmasına imkan verilir. 1 yıl uzatılması kabul görebilir.
Kira sözleşmesinin tarafları kira bedelinin hakim tarafından belirlenmesi kaç yılda bir talep edebilirler?
Kira sözleşmesi için kira bedeli 12 aylık endeksin üzerinden değerlendirilmektedir. kiralının durumu üzerinden de değerlendirme yapılarak, Türk borçlar kanunu üzerinden düzenleme yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-gollu-mahallesi-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-sozles%cc%a7mesinin-dava-yoluyla-sona-ermesi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/uskudar-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ise-iade-davasi-ne-zaman-acilabilir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/dumlupinar-mahallesi-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

“Kira Sözleşmesinin Dava Yoluyla Feshi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara