0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kira Tespit Davası İhtar Şartı

Kira tespit davaları belli başlı şartlar üzerinden yürütülmektedir. Bu şartlar arasında ihtar mevcut değil. Yani ihtar zorunlu hale gelmemiştir. Kira tespit davası ihtar şartı zorunlu olmasa da gerekli görülüyor. Çünkü bu sayede;

  • Kira bedelinin tespit edileceği dönemin belirlenmesi mümkün olacaktır.
  • Dava süresine yönelik ihtar çekilmesi faydalı olmakta.

Bu aşamada 30 günlük süreç temel alınır. Yani davadan 30 gün öncesinde ihtar çekilmesi önem arz etmektedir. Yeni dönem kira bedelinin tespiti adına ihtara yer verilir. Bu detayları göz önünde bulunduranlar ihtar için hazırlıklara geçmektedir.

Kira Tespit Davası Nasıl Açılır?

Kira tespit davası ihtar şartı yukarıda belirttiğimiz hususlar neticesinde ele alınabilir. Beraberinde de yetkili mahkemelere başvuranlar dava yoluna geçebilir. Dava nasıl açılır merak edenlere eşlik eden detaylar ise;

-Mahkeme; Başta kira süresi boyunca dava açma hakkınız bulunuyor. Bu aşamada gayrimenkulun bulunduğu yere göre yetkili mahkemelere başvurulması gereklidir. Temelde Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından incelemelere geçilir. Aynı şekilde sözleşmenin yapıldığı yerde ki mahkeme tarafından da incelemelere yer verilir.

-Yarar; Davacının hukuki yarara bağlı olarak harekete geçmesi önem arz ediyor. Yani davanın bir yarara hitaben açılması dikkate alınır. Aksi durumda red yanıtı ile karşı karşıya kalmanız söz konusudur. Bir de sözleşmenin sona ereceği yıl içerisinde davaya geçilmesi faydalı olacaktır.

Kimler Kira Tespiti Davası Açabilir?

Kira tespit davası ihtar şartı nedir öğrenenler harekete geçebilir. Yani zorunlu olmasa da faydalı olacak olan şartlar arasındadır. Bu duruma bağlı olarak kiracıların hukuki mücadeleye başvurmaları mümkün olacaktır. Birden fazla kişinin sözleşmede imzası varsa, tüm bu kişilerin de davaya başvurmaları esas alınır. Beraberinde;

  • Kiraya veren kişinin vefatı neticesinde mirasçılar devreye girebilir.
  • Konutun maliki de bazı durumlarda davaya tabi tutulur.
  • Birden fazla kiracı ya da kiralayan olması durumunda paydaşlar ele alınır.

Kira Tespit Davasının Şartları Nelerdir?

Belli başlı şartlar üzerinden hukuk yoluna geçmeniz mümkün olacaktır. Örneğin geçerli olan kira sözleşmesi üzerinden davanın yürütülmesi esas alınır. Yazılı ve sözlü olması farketmez. Ancak yazılı olan sözleşmeler ispata yönelik önem arz eder. Bu şekilde tüm hususlar dikkate alınır ve kira tespitine geçilir. Beraberinde de hukuki yarara bağlı olarak dava açılması gereklidir.

Davanın reddedilmemesi adına yetkili mahkemeye başvurulması gerekiyor. Bu anlamda Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından başvurularınız dikkate alınır. Bir de tarafların tam olarak iştirak etmesi gerekmekte. Kiracı, kiralayan ya da yasal mirasçılar tarafından davanın görülmesi sağlanır.

Kira Tespitinde Oranlar Nedir?

Artış oranları dikkate alınır ve kira bedeli tespit edilir. Bu aşamada ÜFE yani üretici fiyat endeksi üzerinden hesaplamalara başvurulur. Önceki yıllara bağlı olarak kira artış oranı devreye girer. Bu yolla kira tespitinin gerçekleşmesi uzun sürmez.

Kira Tespit Davası Neden Açılır?
Kira tespit davaları konutun asıl fiyatının net bir şekilde öğrenilmesi amacı ile kiracı veya ev sahibi tarafından açılmaktadır. Bu şekilde kişiler bir anda artan kiralardan kolayca bir şekilde yasal olarak kaçınmaktadır.
Kira Tespit Ve Tahliye Davası Birlikte Açılabilir Mı?
Kira tespit davalarının Sulh Hukuk Mahkemelerinde açılmasıyla beraber kişiler tahliye davasını da açma hakkına sahip olmaktadır.
Kira Tespit Davası Hangi Mahkemeye Açılır?
Tespit davası açmak isteyen kişilerin başvuruda bulunmaları gereken yetkili makam Sulh Hukuk Mahkemeleri’dir. Kira tespit davasının açılacağı mahkemeler ise kişilerin kiraladıkları mülkün bulunduğu yer olmalıdır.
Kira Tespit Davası Masraflarını Kim Öder?
Kira tespit davasını açan kişiler mahkeme masraflarını ödemekle yükümlüdür. Davanın sonucunda kiracı ve mülk sahibi için yarar sağlanabileceği gibi bir taraf bu konuda bir miktar para da kaybedebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bilisim-suclari-sikayeti-sureci-nasil-isler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-masraflari-2019.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/hakli-nedenle-evi-terk-etmek-bosanma-nedeni-sayilir-mi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/10-yillik-kira-sozlesmesi-tahliye-dava-acma-suresi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-vekalet-ucreti-nedir-surec-nasil-isler.html

Call Now ButtonHemen Ara