Kiracı Ecrimisil Davası Açabilir Mi, Dava Süresi Ne Kadardır?

Kiracı ecrimisil davası açabilir mi konu başlığı kapsamında kişilerin haklarının korunması ve herhangi bir mağduriyetin meydana gelmemesi için kapsamlı bir dava açılmıştır. Siz de en kısa sürede kiracı olarak haklarınızı koruma altına almak için yapılan son hukuki değişikliklere bir göz atmalısınız.

Kiracı Ecrimisil Davası Açabilir Mi, Gerekçeler Ne Olabilir?

Kiracının sözleşmesinin devam etmesine rağmen evin ev sahibi tarafından kullanılmaya başlanması ve kiracıya teslim edilmemesi gibi bir durum kapsamında kiracının sorunsuz bir biçimde ecrimisil davası açma hakkı bulunuyor. Bu bağlamda her iki tarafın da haklarının korunması için kira ilişkisinin sözleşme ile koruma altına alınması gerekmektedir. Sözleşme olmadan ev sahibinin de kiracının da haklarını koruma altına almasının oldukça zor olacağının ayrıca belirtilmesi gerekiyor.

Ecrimisil Nedir?

Kiracı ecrimisil davası açabilir mi sorusu kapsamında kişilerin ecrimisil kavramı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir;

  • Ecrimisil denildiği zaman akla ilk olarak haksız işgal gelmelidir. Bu haksız işgal sonucunda ödenecek olan tazminat da bu kavram kapsamında dikkate alınacaktır.
  • Bir taşınmazın kullanım hakkının haksız bir biçimde elde tutulması ya da konutun/iş yerinin haksız bir biçimde işgal edilmesi manasına gelmektedir.
  • Kişilerin kullanım haklarının korunabilmesi için bu tür davalarda oldukça detaylı ve kapsamlı bir inceleme aşamasının tamamlandığı görülmektedir.

Bu hakkın sadece ev sahibine ait olduğu gibi bir yanılgıya da düşmemelisiniz. Evin kullanım haklarının kira süreci içerisinde direkt olarak kiracıya ait olduğu bu nedenle evin haksız şekilde işgal edilmesi durumunda haklarını korumak için gerekli olan dava açma işlemlerini gerçekleştirebileceği de dile getirilmelidir.

Kiracının evi kullanma hakkına sahip olmasına rağmen evin tahliye edilmesine sebep olacak davranışlarda bulunması durumunda ecrimisil hakkının kaybolacağının da altı çizilmelidir. Siz de bu nedenle kira ve aidat ödemeleri konusunda hassas bir yapıya sahip olmalısınız. Bir diğer taraftan kira ücretinin temerrüde düşmesinin hemen sonrasında toplu bir biçimde ödenmesi durumunda dahi ev sahiplerinin evi boşaltma gibi bir hakkının olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kiracının Dava Açma Hakkının Korunması

Son yasal düzenlemeler ile kiracıların haklarının korunmasına çok daha fazla önem verildiği görülmektedir. Özellikle geçmiş senelerde ev sahiplerinin kiracıları dilediği gibi evden çıkarma gibi uygulamalara başvurması sürecin sıkıntılı bir yapıya gelmesine neden olabilmektedir. Bu noktada kiracıların haklarının muhafaza edilmesi adına ecrimisil davasından başlayarak kira sözleşmesinin dokunulmazlığına kadar farklı adımlar atılmıştır.

Konunun Uzmanlarından Yardım Alın!

Kiracı ecrimisil davası açabilir mi sorusunun devamında dava sürecinin de sorunsuz bir biçimde işleyebilmesi için muhakkak konunun uzmanlarından yardım almanız gerekiyor. Helvacı Hukuk Bürosu üzerinden konusunda uzman ve yetkin isimler ile iş birliği kurabilirsiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz dava sürecinin çok daha sorunsuz bir hale geleceğinin de belirtilmesi gerekiyor

Ecrimisil Geriye Dönük Kaç Yıl İstenebilir?
Ecrimisil kişilerin kendi kararlarına bağlı olarak özgür bir şekilde açılabilecek bir davadır. Bu sebeple bu davalarda zaman aşımı süreside bir başka davaya göre değişiklik göstermektedir. Ecrimisil davalarında zaman aşımı 5 senedir.
Ecrimisil Davası Kaç Yıl Sürer?
Kişilerin mahkemeye sundukları gerekli tüm dosyaların eksiksiz olması durumunda ecrimisil davaları yaklaşık olarak en az 1,5 sene ya da 2 sene içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süreç davanın seyrine göre değişim gösterebilmektedir.
Geriye Dönük Kira Kaç Yıl İstenebilir?
Ecrimisil davası açmak isteyen kişiler 5 sene içerisinde bu davayı açmakla yükümlüdür. Aksi takdirde kişilerin dava açma gibi bir hakları olmamaktadır. 5 sene içerisinde dava açılan kişilerden mahkeme tarafından belirlenen tutarda tazminat istenmektedir.
Kiracı Haksız İşgal Davası Açabilir Mi?
Hala kira sözleşmesinde yazan tarih bitmediği halde ve kiracı evin içerisinde olma hakkına sahip olduğu müddetçe şayet ev sahibi evi kullanarak kiracıya teslim etmiyorsa kiracılar da işgal davası açabilirler.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ecrimisil-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ecrimisil-davasi-istanbul-ecrimisil-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kiraci-tahliye-dava-suresi-ne-kadardir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kadikoy-isci-avukati.html

“Kiracı Ecrimisil Davası Açabilir Mi, Dava Süresi Ne Kadardır?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara