Kiracı ve Ev Sahibinin Hakları Nelerden Oluşmaktadır?

Aile konutu şerhi gibi durumlarda her aile üyesinin onayı alınarak dikkat edilmesi gereken kira sözleşmesi, hem kiracının hem de ev sahibinin hakların koruyan bir sözleşmedir. Kiracı ve ev sahibi mutlaka ev teslim zamanında sözleşme yapmalıdır. Çünkü herhangi bir evrak olmadan bu yasal olmayacak ve olası bir problemde bir kanıt da olmaycaktır. Usulü ve hukuka uygunluğu açısından her ev sahibi kiracıyla bir sözleşme imzalamalıdır.

Kira Kontratı Ne Anlama Gelir?

Kira kontratını anlatacak olursak mülkün sahibi olan kişinin, mülk kullanımına izin vermesi anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Mülkten faydalanma ve faydalandığı süre boyunca da mülk sahibine para ödeme, kira kontratında açık bir şekilde belirtilir. Kiracı bu kira kontratını imzalayarak önceden belirlenen kirayı ödemeyi kabul etmiş olur. Ayrıca kira kontratında bulunan maddeler hem de kiracıyı hem de ev sahibini ilgilendirdiği için iki tarafta maddelere uygun davranmak zorundadır.

Kira sözleşmesi aile konutu şerhi durumunda sadece eşlerden birinin rızasıyla bozulamaz. Böylesi durumda eşlerden her birinden onay alınmalı ve kira sözleşmesi öyle bozulmalıdır. Ayrıca kira kontratı belirli bir süre için yapılabildiği gibi, belirsiz bir süre için de yapılabilmektedir. Kira kontratlarının süresi geçerse yeni bir kontrat yapılabilir. Bu sözleşmenin süresi ve geçerliliği iki tarafın ortak kararına göre şekillenir.

Kiracının Hakları Nelerdir?

Meskeniyet iddiası gibi durumlarda evde oturan herkesin mağduriyet yaşamaması için aile konutu şerhi yapılırsa, kiracının hakları da tüm haneyi ilgilendirmektedir. Bu haklardan örnek verebileceğimiz ilk konu ev sahibinin kira kontrat süresi bitmeden kiracıyı çıkaramamasıdır. Kontrat bitmeden ev üzerinde bir hak iddia edemez. Ayrıca kontrat süresinin sonunda değil, en az bir ay öncesinden kiracısına ihtarname vermemişse yine çıkarma hakkına sahip olmaz ve süresiz kira kontratları kendi kendini yenileme özelliğine sahiptir. Süresiz kontrat olduğu için de ihtarname çekmeden o ay içerisinde kiracı çıkartılamaz.

Eğer ev içerisinde oluşabilecek ev konut kaynaklı bir problem varsa bunun giderilmesi için kiracı ev sahibine bildiride bulunabilir. Eğer bu sorun giderilmezse kiracı isterse bunu kira bedelinden düşebilir ya da benzeri ile bu sorunun değiştirilmesini de isteyebilir. Ayıpların giderilmesini isteyebileceği gibi dilerse indirim yaptırtabilir ve zararın karşılanmasını da talep edebilir. Kiraya verene zarar verecek bir değişiklik yapılmak istenmiyorsa kullanım hakkı bir başkasına devredilebilir. Kiracının kontrat süresini beklemesine gerek yoktur ve evden dilediği ölçüde yararlanamıyor, bazı sorunlardan yakınıyorsa, o zaman bunları ev sahibine bildirerek kontrat süresi dolmadan gerekçesiyle konuttan ayrılabiliyor.

Ev içerisinde demirbaş sayıldığını söyleyebileceğimiz her bölümle ilgili oluşabilecek herhangi bir sorunda ya da tadilatta bunun masrafını mülk sahibi karşılıyor. Fakat dekorasyon amaçlı yapılan keyfi değişiklikleri mülk sahibinin karşılamadığını ve o zaman kiracının bu masrafları ödemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Apartman yönetiminde kiracının herhangi bir hakkı bulunmadığı için eğer böylesi bir sorumluluk almak istiyorsa mülk sahibinin onayını da alması gerekiyor. Ev sahibi kiracının kendisine kabul ederse vekaletname veriyor ve bu sayede apartmandaki yöneticiliği de üstlenebiliyor. Eve girerken verilen depozitoyu da kiracı çıkarken alma hakkına sahip. Ancak alabilmesi için evi teslim aldığı gibi bırakmış olmalı ve bahis geçen konuta zarar vermemiş olması da gerekir. Kiracının temel yükümlülüğü kirayı ödemek olduğu için zamanında kira bedelini yatırmanız gerekir. Meskeniyet iddiası gibi sorunlarda kiracıysanız ev sahibinizle durumu görüşerek durumu bildirmelisiniz. Kira sözleşmelerinin süresine ve maddelerine de mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ev-sahibinin-kiraci-uzerindeki-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-kontrati-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/soganlik-yeni-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-sozlesmesi-meskeniyet-icin-onemli-mi.html

Yorum yapın

Hemen Ara