0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kiracı Yöneticiye Dava Açabilir Mi? Dava Süreci Nasıl İşler?

Kiracı yöneticiye dava açabilir mi sorusu özellikle son dönemlerde kiracı sayısının büyük şehirlerde arış göstermesi ile beraber daha sık yönetilmektedir. Bu noktada kişilerin sorunsuz bir biçimde hukuki haklarını korumaları için özel bir zemin hazırlanmıştır. Özellikle geçmiş senelerde kiracı haklarının sıklıkla suiistimal edildiği göz önünde bulundurulduğu zaman bu tür atılımların ne derece önemli olduğu yeniden görülüyor.

Kiracı Yöneticiye Dava Açabilir Mi, Gerekçeler Ne Olabilir?

Kiracının haklarının muhafaza edilmesi ve sorunların ortadan kaldırılması için büyük bir çaba sarf edilmekte ve hukuki zemin hazırlanmaktadır. Tam da bu noktada kiracıların da aynı ev sahipleri gibi apartmanın işleyişi ile alakalı söz sahibi olma hakları bulunuyor. Kendi haklarınızın ve diğer dairlerde bulunan kişilerin haklarının muhafaza edilmesi için bu detayları muhakkak göz önünde bulundurmalı ve hukuki yolları denemelisiniz.

Aidat Ödeme Süreci Nasıl İşlemelidir?

Kiracı yöneticiye dava açabilir mi konu başlığı kapsamında kişilerin en temel anlaşmazlık noktası aidat oluyor. Kiracıların aidatı günü gününe ödemesinin adeta bir zorunluluk olduğunun altı çizilmelidir. Bu konuda herhangi bir gecikmenin ortaya çıkmaması için büyük çaba sarf edilmelidir.

  • Kat mülkiyeti kanunu kapsamında kiracıların evin sorumluluklarını yerine getirme gibi bir zorunlulukları bulunmaktadır.
  • Tabi ki dairenin temel işlevleri ile alakalı hususları temin etmek ev sahibini görevidir fakat aidat ödemek o an faydalanan kişinin kiracı olması sebebi ile kiracılara ait bir yükümlülüktür.
  • Apartmanın temel giderlerinin karşılandığı bu ücretin nasıl harcandığı konusunda dilerseniz yöneticiden beyan isteyebilirsinizi Yönetici bu noktada faturalar ve ödeme irsaliyeleri ile beraber sizin aklınızdaki soru işaretlerini gidermek ile yükümlüdür.

Durum ile alakalı en temel detaylar bu şekilde ilerlemektedir. Kiracıların aidatı ödememek için herhangi bir dava açmasının bu nedenle başarılı olmayacağının ve faydasına bir karar çıkarmayacağının da belirtilmesi gerekiyor.

Aidat Ödemek Evde Olunmasa Dahi Zorunlu Mu?

Kiracıların bir 2 ay evde değiliz ve aidat ödemek istemiyoruz gibi bir savunma yapması söz konusu değildir. Evde olsanız da olmasanız da apartmanın genel düzeninin işleyebilmesi için bu aidatın ödenmesinin sorunlu olduğu da belirtilmelidir. Bu noktada zorluk çıkaran kişilerin kira sözleşmelerinin yenileme tarihi sonrasında fesih edilmesi gibi bir durum da meydana gelebilir. Aidat ödemelerinin sıkıntılı olması sözleşmenin iptal edilmesi için yeterli bir gerekçedir.

Hukuki Destek Alın!

Kiracı yöneticiye dava açabilir mi konu başlığı altında dava sürecinin daha verimli bir biçimde işleyebilmesi için hukuki destek almanız şart. Hukuki destek alırken konunun uzmanları ile iş birliği kurmanız sizin için daha verimli olacaktır. Helvacı Hukuk konusunda uzman ve oldukça tecrübeli ekip ile size gerekli olan bilgilendirmeyi anlık biçimde sunacak ve dava dosyasının takip edilmesi konusunda da üstün bir çaba sarf edecektir.

Call Now Button