Maltepe İşçi Avukatı

Çalışanı ile arasında herhangi bir sebepten anlaşmazlık olan işçiler Maltepe işçi avukatı tutarak davalarının takibi konusunda avantajlı duruma geçebilirler. Bu durum özellikle bu davalarda daha önce tecrübe edinmiş ve başarılı olmuş bir avukat elinde daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir. Maltepe dolaylarında yaşayan işçiler mahkemedeki haklarını kendilerinin yerine savunacak bir avukata vekalet vererek davayı takip etmek için zaman yaratma derdinde de kurtulmuş olurlar.

İşçi Davaları Konuları Nelerdir?

Ülkemizdeki işçi davalarını el aldığımızda çok farklı sebeplerden mahkemeye yansımış olaylarla karşılaşabiliriz. Ancak gene hatlarıyla konuyu ele almamız gerekirse birkaç ana grupta bu davaları toparlayabiliriz. Bunlar şu şekildedir.

  • Tazminat Davaları
  • İş Kazası Davaları
  • Sözleşme İhlali Davaları
  • Mesai Şartını Yerine Getirmeme Davaları
  • Sigorta Konulu Davalar

İşçinin hakları sözleşme metninde ayrıntılı olarak belirtilmişse, bu sözleşmenin dışında atılan her adım dava konusu olabilir. Özellikle sebepsiz yere işten çıkarma konusunda ülkemizde açılmış binlerce dava vardır. İşçi mahkemeleri bu konuda sözleşmelerden bağımsız olarak uluslararası normları da göz önüne alarak işçinin gasp edilen her türlü hakkının iade edilmesi için toplum yararını göz etmek durumundadır.

İşçiler Maltepe işçi avukatı üzerinden sağladıkları vekaletlerle bu bölgedeki davalara katılma zorunluluğunu da ortadan kaldırmış olurlar.

İşçi Davalarında Avukat İle Birlikte Hareket Etmenin Önemi

Günümüzde işçi davalarına işveren tarafı genellikle birden fazla avukat ile dahil olur. Bu avukatların hepsi de iş hukuku konusunda uzman ve bu tip davalarda tecrübeli avukatlardır. Mahkemede işçi bu avukat grubu karşısında yalnız başına kalıp kendini savunma durumuna düşerse veya devletin atadığı acemi bir avukat ile davaya yaklaşırsa dezavantajlı bir durum oluşur.

Davanın neticesinin işçi lehine çıkması garanti olsa bile işveren kesiminin avukatların olaya dahil olduğunda bu sürecin uzaması için her türlü hukuki adımı atarlar. Bu aslında bir nevi dava açan tarafı yıldırmak için uygulanan yaygın bir uygulamadır. İşçi olay çok fazla uzayınca, artık ekonomik olarak da dayanma gücü azaldığı için davayı eğri çekme yoluna gidebilir. Haklarını bilse dahi yaşadığı süreç kendisini yıprattığı için böyle bir karar alarak daha fazla uzatmak istemeyebilir. Hatta dava eğer tazminat istemi ile açılmış bir davaysa, işçiye davadan çekilmesi için işverenin avukatları tarafından bir para teklif edilebilir. Normalde bu miktardan çok daha fazlasını hak eden ve dava sonucunda bu miktara kavuşması olağan olan işçi de artık psikolojik gerilimi kaldıramadığı için u teklifi kabul etmek durumunda kalabilir. Böyle bir durum olunca da işçi hak ettiğinden çok daha azına razı gelmiş olarak davadan ayrılır.

Böyle bir olayda eğer işçi uzman bir avukat ile birlikte hareket etmiş olursa, avukat duruma hakim olacağı için karşı taraftan gelecek olan taleplere de uygun şekilde cevap verir. Dolayısıyla işçinin hakları konusunda da herhangi bir kaybediş durumu yaşanmaz.

İşçi Davalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Maltepe işçi avukatı ile yola çıkılan yolda dava süresinde mutlaka üzerinde durulması gereken bazı hususlar vardır. Bu konuları şu şekilde listeleyebiliriz.

  • İş sözleşmesinin bütün öğeleri dikkatli şekilde ele alınmalıdır.
  • Sözleşme feshi yapılmışsa, nedenleri ile ilgili işverenin yaptığı yazılı açıklama dikkatle okunmalıdır.
  • Yapılan mesleğin neden olduğu bir durum söz konusu ise bu durumdaki daha önce yaşanmış olaylarda ortaya konan bilirkişi raporları dikkatlice incelenmelidir.
  • İşçinin sözleşmenin şartları konusunda bir eksiği varsa, bu konuya özen gösterilmelidir.

İstanbul ticari hayatın çok yoğun yaşandığı bir şehir olduğu için işçi davalarında da liderliği elinde bulundurmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/gocbeyli-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/online-bahis-cezasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/en-sik-karsilasilan-bosanma-davasi-konulari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/genel-guvenligi-kasten-tehlikeye-sokma-sucu-tck-170.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bosanma-davalarinin-baslica-konulari.html

Yorum yapın

Hemen Ara