Maltepe Kira Hukuku Avukatı

Borçlar kanununun belirlediği kurallar dahilinde ev sahibi ve kiracının mağdur olması engellenir. Kanunların getirdikleri kuralla her zaman için geçerlidir. Ev sahibinin kendi belirlemiş olduğu maddeler ve kiracının istekleri, borçlar kanununa göre geçerli değildir. Ancak ev sahibinin kendi belirlemiş olduğu sözleşmeye göre kiracı üzerinde baskı uygulaması halinde Maltepe ilçesinde bulunan avukat bürolarımız, ev sahibi ve kiracının yükümlü olduğu kanunları geçerli kılar. Kiracıların mağdur olduğu durumlarda Maltepe kira hukuku avukatları gerekli işlemleri dahilinde mahkemeye başvuruda bulunur. Ev sahibi ve kiracı arasındaki sözleşmeler incelenir ve borçlar hukukuna uygun hale getirilir.

Kiracının Haklar Ve Kira Sözleşmesi

Kiracılar, ev sahipleri ile anlaşma yaptıktan sonra sözleşme imzalar. Sözleşme içinde kiracının hakları ve ev sahibinin istekleri bulunur. Sözleşme ve kontraların daha güvenli olması için noter huzurunda imzalanması gereklidir. Sözleşme dahilinde çıkan sorunlarda, Maltepe kira hukuku avukatları gerekli işlemleri gerçekleştirir ve kiracının haklarını savunur. Kiracının haklarını bilmesi, ev sahibi ile yaşanan problemlerin önüne geçecektir.

Kiracının Hakları

 • Ev sahibi ile yapılan kontrat süresi dahilinde kiracı evden çıkarılamaz.
 • Kira sözleşmesi keyfi ve özel durumlarda, tek taraflı iptal edilemez.
 • Kiracı, sözleşme dahilinde ev sahibinin malına zarar vermeme kaydıyla kendi hakkını bir başkasına verebilir.
 • Kiracı herhangi bir durumda, sözleşme kapsamında belirtilen zaman öncesinde evden ayrılabilir.
 • Kiracı evi tuttuğu ve ev sahibi ile yaptığı anlaşma ile vermesi gereken kontrat 3 aylık ev kirası miktarını geçmemeli.
 • Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan sözleşme kapsamında, kiracı eve zarar vermediği taktirde eve girerken verdiği depozito miktarını alabilir.

Ev Sahibinin Kiracı Üzerindeki Hakları

Ev sahibi, evini başka birine geçici süreliğine devrederken Borçlar Kanunu’nda bulunan ev sahibi ve kiracının yükümlü olduğu kurallar çerçevesinde hareket etmeli. Ev sahibi, kendi özel istekleri dahilinde sözleşme hazırlayamaz. Kiracının haklarını ve talepleri görmezden gelinemeyeceği gibi, ev sahibinin de kanun kapsamındaki istek ve hakları korunmak zorundadır. Maltepe kira hukuku avukatları kiracı ve ev sahibini karşılaşmış olduğu sorunları çözmekte yardımcı olur. Avukatlarımız kanunlar kapsamında mağdur tarafın haklarını savunuyor. Ev sahibi, kiracı ile imzalamış olduğu sözleşmeyi NOTER huzurunda yapması gereklidir. Sözleşme dışında ev sahibi ve kiracının belirlediği kuralların hiçbir yetki ve hükmü yoktur.

Ev Sahibinin Yapmakla Yükümlü Olduğu Konular Ve Hakları

 • Ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan maddelerin kanunlara bağlı olması, evi kiralayan kişinin ve ev sahibinin uyması zorunludur.
 • Ev ile ilgili tüm sigorta, vergi gibi ödemeleri ev sahibi yapmalı.
 • Evde oturan kiracı, özel olarak oluşan ev sorunlarını ve giderleri kendi yaptırmak ve ödemek zorundadır.
 • Ev sahibi dilerse kiracıdan kontrat alabilir ve kiracının eve verdiği zararı kontrattan kesebilir.
 • Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun’da 6570 sayılı yasa kapmasında, ev sahibi kira tutarını belirlemeli. Kanuna uygun kira miktarı, kiracı tarafından ödenmek zorundadır.
 • Kiranın geç ödenmesi halinde, herhangi bir işlem yapılmaz.
 • Ev sahibi ile imzalanan sözleşmenin, bitmesi halinde güncellenmesi gerekir. Güncellenmeyen sözleşme aynı geçerliliğini korumaz.
 • Kontratta belirlenen günde çıkmayan ve ev sahibinin isteği dışında ikamet etmeye devam eden kiracı hakkında işlem başlatabilirsiniz.

Borçlar hukukuna göre düzenlenen kira sözleşmesine her iki tarafta uymak zorundadır. Kira kontratının gününün bitmesinden bir hafta önce yenilikler yapılmalı ya da güncellenmelidir. Kira ve kiracıların herhangi bir sorunla karşılaşması halinde İstanbul Maltepe’de bulunan avukat bürolarında yardım alabilir. Uzman kadromuz, mağdur olan kişilere, Anayasa maddeleri kapsamında yardımcı oluyor.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/fatih-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazalari-davalari.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekismeli-bosanma-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altaycesme-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/basibuyuk-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

 

“Maltepe Kira Hukuku Avukatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara