0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir Yıldan Önce Anlaşmalı Boşanma Olur Mu?

Anlaşmalı boşanma ismi ile bilinen ve farklı şartlar eşliğinde ortaya çıkan durum, bir takım durumların oluşması neticesinde hayat buluyor. Bu noktada anlaşma boşanma konusunun ayrıntılı bir şekilde bilinmesi gerekiyor. Bunun için anlaşmalı boşanma ile alakalı olarak süre durumunun açıklığa kavuşması şart. Çünkü bazı çiftler, 1 sene dolmadan anlaşmalı bir şekilde boşanıp boşanılmayacağını merak ediyorlar.

Bir Sene Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olmuyor

Boşanmak isteyen çiftlerin anlaşmalı boşanma metodu ile bunu gerçekleştirmeleri pek de zor bir işlem olmuyor. Çünkü anlaşmalı boşanma sayesinde süre de çok kısa sürüyor ve bu süre içerisinde boşanma işlemi de gerçekleşmiş oluyor. Ancak bunun için bir takım şartların olması gerekiyor. bu şartların başında ise süre geliyor. Çünkü yasalarımıza göre anlaşmalı boşanmak için en az 1 sene boyunca evli kalmak gerekiyor. Bunun altındaki sürelerde anlaşmalı bir biçimde boşanmak mümkün olmuyor. Çünkü anlaşmalı boşanmanın uygulanabilmesi için 12 ayın dolması lazım.

Bu süreyi doldurmadan anlaşmalı bir şekilde boşanmak isteyenlerin yapması gereken şey ise çekişmeli boşanma türü ile dava açmak. Fakat bu tip boşanma davalarının son derece uzun sürmesinden dolayı, insanlar genel olarak kısa süren anlaşmalı boşanma dava tipini tercih etmek istiyorlar. Ancak 1 sene şartından dolayı bu olay mümkün olmuyor.

Anlaşma Boşanma Şartları Neler?

  • En az bir yıl süren evliliğe sahip olmak. Bu sürenin altında bir zaman dilimi boyunca evli olan kişiler anlaşmalı olarak boşanamıyorlar. Bunun yerine çekişmeli boşanma türünü tercih edebiliyorlar.
  • Kadın ve erkeğin aynı anda başvuruda bulunması gerekiyor. bu yüzden başvuru sürecinden iki tarafın da hazır olması ve anlaştıklarını beyan etmesi şartı var.
  • Boşanma sonrasında oluşacak olan yeni hukuki durum ile alakalı olarak da anlaşmanın yapılmış ve tamamlanmış olması şart. Çünkü velayet, tazminat ve nafaka konularının dava öncesinde çözülmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde boşanma türü anlaşmalı olarak açılabiliyor.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyenlerin ilk olarak ayrıntılı ve her şeyi ifade eden bir dilekçe doldurmaları gerekiyor. Bu dilekçe aynı zamanda davanın başlamasını da sağlıyor. Bu yüzden dilekçe doldururken özellikle bir avukatın size yardımcı olması lazım. Bunun için Helvacı hukuk bürosu ile görüşerek tüm süreci onları sayesinde daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanmak içi hazırlanan dilekçe mahkemeye sunulduktan sonra boşanma süreci de başlamış oluyor. Bu süre zarfında işlemler hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Çünkü boşanma davasının anlaşmalı olması süreyi her halükarda kısaltmaktadır. Bu yüzden anlaşmalı boşanma davalarının çok uzun sürmediği herkes tarafından biliniyor. Bunun için ortalama bir süre verecek olursak bir aydan bahsedebiliriz. Ancak bu sürenin altında ve üstünde tamamlanan davalar da söz konusu olabiliyor.

Call Now Button