Sancaktepe Kira Hukuku Avukatı

Günlük hayatta mahkemeye konu olan davaların bir tanesi de kiracılar ile mal sahipleri arasında devam eden davalardır. Sancaktepe kira hukuku avukatı sayesinde bu davalarda daha olumlu sonuçlar elde etmeniz sağlanmış olur. Çünkü bu tip davaların bir çok detayı ve yerine getirilmesi gereken bir takım prosedürleri olur. Uzman bir avukatın yaklaşımı ile kolayca ele alınabilecek olan bu süreç, konuya yabancı olanlar için yıpratıcı bir hal alabilir.

Çevrenizde mutlaka şahit olduğunuz kira ile ilgili davalar vardır. bunlar genellikle mal sahibinin kiracıyı çıkaramaması veya alacaklarını tahsil edememesi gibi mevzuları değerlendiren davalardır. Bir avukat desteği alınmasının önemi işin son raddeye gelmesi ile anlaşılır. Ancak iş işten çoktan geçmiş olabilir. Çünkü kanunda mal sahiplerinin hakların oldukça sınırlıdır. Haklarını tam olarak bilmeden mahkemeye başvuran kiraya verenler karşılaştıkları durum karşısında hem maddi hem manevi zarar görebilirler. Kira konularında ilk etaptan itibaren Sancaktepe kira hukuku avukatı gibi uzmanlarla irtibat haline olunmalı ve konuya baştan sahip çıkılmalıdır.

Kira Sözleşmesinin Hazırlanması

Avukat ihtiyacı genellikle konular mahkemeye intikal etmeye kalkınca hissedilir. Ancak kiraya verme gibi birçok konuda olay daha yaşanmadan hukuki bir danışmanlık hizmeti alınırsa yaşanabilecek birçok sıkıntının da önüne geçilmiş olur. Kiraya verenler sahip oldukları mülkü veya dükkanı kiraya verirken hukuki konularda çerçevelenen bir sözleşme hazırlayarak daha avantajlı bir hale gelebilirler. Ülkemizde kira sözleşmeleri genelde kırtasiyeden alınan bir iki nüsha kira sözleşmesinin yazısı güzel olan kişi tarafından doldurulması ile hazırlanır. Ancak bu durum ilerleyen aşamalarda yaşanacak olan problemlere davetiye çıkarmaktır. Özellikle yüksek miktarları içeren kira sözleşmelerinin mutlaka bir avukat nezaretinde hazırlanması ve mümkünse noterin onayından geçmesi gerekir. Sancaktepe kira hukuku avukatı nezaretinden hazırlanan kira sözleşmeleri kiracı açısından da haklarını tam olarak anlayacağı için çok önemlidir. Eğer sözleşme içinde çok fazla hukuki terim varsa, avukat taraflara tek tek bu ibarelerin ne anlama geldiğini ve maddenin ihlali karşısında nasıl bir işlemle karşı karşıya gelebileceklerini anlatır. Eğer sözleşmeye bu şekilde profesyonel yaklaşım gösterilirse, ilerde deyim yerindeyse kimsenin başı ağrımaz.

Kiracının Tahliyesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kanuna göre hiçbir mal sahibi kiracısını haklı bir sebep ortaya koymadan mülkten ya da işyerinden çıkaramaz. Yani mal sahibinin sözleşmeyi fesih yetkisi yoktur. Ancak bazı koşullarda mahkeme sözleşme süresi bitmeden bu yazılı evrakın feshedilmesine karar verebilir. Bu noktada kanunda aşağıdaki şartlar koşulmuştur.

  • Mal sahibi veya ailesinin gereksinimi

Bu durum kiraya verilen konutlar için geçerlidir. Mal sahibinin kendisi veya ailesinden birisi, ki burada yakınlık derecesi birinci derece olmalıdır, ikamet etmek için bir konuta ihtiyaç duyarsa mal sahibi kiracıdan evin boşalmasını isteyebilir. Ancak az önce belirttiğimiz gibi burada evde oturması planlanan kişinin yakınlık derecesi son derece önemlidir. Yani kişinin amcasının oğlu veya eniştesinin kardeşi gibi ikinci üçüncü derecede akrabalar bu kapsamda değerlendirilmez. Eşi, kardeşi veya çocuğu gibi bizzat barınması ile sorumlu olunan kişilerin bu tip bir ihtiyaca düşmeleri gözetilir.

  • Yeniden inşa ve imar

Sancaktepe kira hukuku avukatı ile yapacağınız görüşmelerde daha yararlı bilgiler edineceğiniz bu konu da mal sahibinin konut ya da işyeri üzerinde bir tasarrufu olmasını beyan etmesi ile meydana gelir. Burada mal sahibi tarafından kiracıya olayın cereyan etmesinden en az bir ay önce muhakkak yazılı olarak bildirimde bulunulması gerekir. Aksi halde kiracının tahliye etmeme hakkı doğabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sancaktepe-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-sancaktepe-mahallesi-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-sancaktepe-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sancaktepe-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-sancaktepe-mahallesi-anlasmali-bosanma.html

“Sancaktepe Kira Hukuku Avukatı” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Hemen Ara