Sancaktepe Ölümlü Trafik Kazası Avukatı

Trafik kazaları ülkemizin en önemli problemlerinden bir tanesi olmaya devam ediyor. Ölüm oranının en fazla olduğu etkenlerden olan trafik kazaları sonucu vefat eden kişinin geride bıraktıklarını da zor bir süreç bekler. Bu süreçte hem kaybettikleri kişinin üzüntüsünü yaşarlar hem de hayatlarını idame ettirme konusunda yaşadıkları sıkıntıyı nasıl aşacakları konusunda planlar yapmak zorunda kalırlar. Sancaktepe ölümlü trafik kazası avukatı ile bu konuyu değerlendirmeleri halinde süreci az hasarla atlatmaları da mümkün olabilir.

Trafik Kazalarında Tazminat Ödemeleri

Yaşanan trafik kazası sonucu hayata veda eden kişilerin eğer bakmakla yükümlü oldukları kişiler varsa sigorta şirketinden tazminat alınması söz konusu olabilir. Bu kişilere ödenen bu tip tazminatlara destekten yoksun kalma tazminatı denir.

Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanırken belli başlı noktalar dikkate alınır. Bu noktalara geçmeden önce de kişinin beklenen ömrü hesaplanır. Aktüer mesleğini icra edenler bu hesaplamayı yapma konusunda tecrübeye sahiptir. Beklenen ömür dünyadaki birkaç tablo üzerinden belirli istatistik değerlerine göre saptanır. Bazı durumlarda kullanılan tablolar farklı olduğu için beklenen ömür sürelerinde de tutarsızlık yaşanabilir. Uzun yıllardır bu konu tartışmalara yol açmıştır. Mahkemelere yansıyan konularda hakim bir bilirkişi tayin ederek tazminatın hesaplanmasına karar verebilir. Bilirkişiler de genellikle aktüerler arasından seçilir.

Sigorta şirketlerin kimi durumlarda dava eden tarafın bu isteğini geri çekmesi için teklifte bulunabilir. Buradaki teklif genellikle tazminat bedelinin daha altında olur. Amaçlanan ise dava edenin bu süreçten kurtularak verilen teklife razı gelmesidir. Bazı kişiler mahkeme ile uğraşmamak adına bu teklifi kabul edebilirler.

Ölümlü Trafik Kazalarında Geride Kalanlar Ne Kadar Tazminat Alır?

Tazminat konusunda olay mahkemeye yansımışsa veya sigorta şirketine bir talep iletilmişse her olay kendi içinde değerlendirildiği için net bir rakam vermek yanlış olur. Eğer birisi size kesin bir dille alacağınız tazminat miktarını söylüyorsa konuya şüphe ile yaklaşmanız daha doğru olacaktır. Çünkü aynı yaşta hayatını kaybeden iki farklı kişinin ailesini ödenecek olan tazminat miktarı değişebilir.

Sancaktepe ölümlü trafik kazası avukatı ile birlikte konuya yaklaşırsanız daha akılcı adımlar atmanız söz konusu olacaktır. Çünkü bu davalarda tecrübeli bir avukat konuyu birçok farklı açıdan ele alarak sizin haklarınızı gözetir. Siz de normal şartlarda alacağınız tazminattan daha az bir bedel alarak yola devam etmiş olmazsınız.

Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Destekten yoksun kalma tazminatı hesap edilirken, bütün veriler ortaya konarak kişinin eğer hayatta kalsaydı ailesine ne kadar katkı sağlayacağı konusunda bir rakam belirlenmeye çalışılır. Beklenen ömür yılından yola çıkılarak hazırlanan bir tablo üzerine veriler dahil edilerek bir rakama ulaşmak mümkün olur. Tazminat miktarı hesaplanma aşamasında kişinin cinsiyetinden eğitim durumuna kadar birçok veriye bakılarak değerlendirmeler yapılır. bu minvalde karşımıza çıkan etmenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ölen kişinin aylık geliri
  • Mesleğindeki durumu ve olası kariyeri
  • Mal varlığı
  • Mevcut borç yükü
  • Çocuklarının reşit olması için kalan süre
  • Sağlık durumu

Bu faktörlerin dışında olay bazında başka seçenekler de duruma dahil olabilir. Bir örnek vererek konuyu tamamlayalım. Örneğin bir tıp öğrencisi son sınıfında trafik kazasında hayatını kaybetmiş olsun. Burada ödenecek tazminat miktarı belirlenirken ölen kişinin eğitimini tamamladıktan sonra sahip olacağı imkanlar da hesaba katılır ve ona göre bir rakam ortaya konur. Tazminat konusunda net bir rakam verilmemesinin nedeni budur. Sancaktepe ölümlü trafik kazası avukatı ile irtibat halinde dava takip edilirse kafa karıştıracak noktalarında önüne geçilmiş olur.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-cengeldere-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/bagcilar-sancaktepe-mahallesi-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/sancaktepe-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/cekmekoy-olumlu-trafik-kazasi-avukati.html

Yorum yapın

Hemen Ara