Sanığın Kimliğinin Tespiti ve İddianamenin Okunması

Sanığın kimliğinin tespiti ve iddianamenin okunması duruşma sırasında gerçekleştirilir. Sanığın kimliğinin tespiti duruşma öncesinde usulüne uygun bir şekilde tespit edilir. Tespit edildikten sonra duruşma sırasında yapılacaklar Ceza mahkemesi kanunu madde 192’de belirtilmiştir.

[safir_mainheading title=”Sanığın Kimliğinin Tespiti ve İddianamenin Okunması Nedir?” icon=”soru”]

Sanığın kimliğinin tespiti ve iddianamenin okunması nedir? Ceza mahkemesi kanununa göre duruşmada ilk önce sanığın açık kimliği saptanır ve kişisel ve ekonomik durumu hakkında sanığın kendisinden bilgi alınır. Daha sonraki aşamada iddianame ya da iddianame niteliğindeki belgenin içeriği duruşma sırasında anlatılır. Ve iddianamede yer alan suçun dayanağını oluşturan eylemler ve toplanan deliller anlatılır.

Sanığın kimliğinin tespiti ve iddianamenin okunması zorunlu unsurlar arasında yer almaktadır. Duruşma başında yapılması gerekenler ceza mahkemesi kanunu CMK 192’de bu şekilde belirtilmiştir.

[safir_mainheading title=”Sanığın Kimliğinin Tespiti ve İddianamenin Okunması Şartları Nelerdir?” icon=”soru”]

Sanığın kimliğinin tespiti ve iddianamenin okunması şartları anayasada ceza mahkemesi kanunu ile düzenlenmiştir. Duruşma esnasında sırası ile yapılması gerekenler kanunun a ve b maddeleri olarak açıklanmıştır. A maddesi duruşmaya başlanıldığında sanığın kimliğinin açık tespitinin yapılmasıdır. Duruşmada ilk olarak sanığın kimlik tespiti yapılır ve sanığın kendisinden kişisel bilgiler ve ekonomik durum hakkında bilgi alınır.

Sanığın kimlik tespitinin ardından iddianamede yer alan suçlamaları oluşturan durumların anlatılması aşaması gelir. Bu aşamada suçlamanın neye dayandırılarak yapıldığı açıklanır. Sanığın iddianamede yer alan suçlamaları işlediğine dair ortaya koyulan tespitler konuşulur. Sanığın kimliğinin tespiti ve iddianamenin okunması bu şekilde ilerler.

[safir_mainheading title=”Kimlik Tespiti ve İddianamenin Okunması İle İlgili Yargıtay Kararları” icon=”kalem”]

Duruşma öncesinde iddianame tutanağının düzenlenmesi aşamasında sanığın kimlik tespiti yapılması gerekmektedir. İddianame hazırlanırken sanığa yönelik yapılan suçlamaların büyük oranda doğru olması gerekmektedir. İddianamede yer verilen suçlamalar sonucunda mahkeme sonunda büyük bir ihtimalle sanığın hükmüne karar verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sanığın kimliğinin tespitinin yapılması önemlidir.

Sanığın kimliğinin tespiti ve iddianamenin okunması duruşma hazırlığı aşamasında mahkemenin belirlemiş olduğu gün ve saatte sanığın gelip gelmediği kontrol edilir. Daha sonra taraflar yerlerine alınır. Tanıklar dışarı çıkarılır ve iddianamenin kabulü kararı okunarak duruşmaya başlanır.

Iddianame ne zaman düzenlenir?
İddianame mahkemenin kabul etmesiyle birlikte, karar almasını yasal yöntemle duyurması üzerine 15 gün içinde tamamlanacaktır.
Iddianamenin reddi üzerine iddianame nereye gönderilir?
İddianamenin reddi üzerine, iddianame Cumhuriyet Başsavcılığına iade edilmektedir.
CMK 195 ne demek?
CMK’nın 195. Maddesi, suç ve yalnız adli para cezasının müadereyi ile birlikte sanığın duruşmaya gelmemesi durumunda, duruşma devam eder.
Ceza Hakimi iddianame ile bağlı mı?
Ceza hakimi, suç isnadi bildirilen sanığa isnada karşı savunma yapılması durumunda, iddianameye bağlı değildir. Aynı zamanda savunmaya da bağlı olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir;

İddianame Nedir? İddianamenin İadesi Sebepleri Nelerdir?

İş Hukuku Kapsamı

Başkasına Ait Kimlik veya Kimlik Bilgilerinin Kullanılması Suçu

Sanığın Sorgusundan Önce Yapılacak İtirazlar

Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesi İşçi Avukatı

“Sanığın Kimliğinin Tespiti ve İddianamenin Okunması” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara