Tuzla Boşanma Avukatı

Boşanmak üzere dava açmak için Tuzla boşanma avukatı ile görüşme yaparak, hukuki olarak adım atabilirsiniz. Eşiniz ile almış olduğunuz ortak karar olması durumunda çok daha hızlı ve sorunsuz şekilde sonuçlanır. Ancak pek çok davanın çeşitli anlaşmazlıklardan ötürü çekişmeli boşanma davası olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple profesyonel olarak yardım alıp, yasal yollarla hakkınızı aramalısınız.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davasını açmanız, ilgili yerlere dilekçenizi teslim etmeniz ile oluyor. Doğru şekilde yazılmış olan bir dilekçe, davanın işleme koyulması için yeterlidir. Ancak bazı durumlarda ret kararı gelmemesi, dilekçede olması gereken elzem bilgilerin verilmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Dilekçe hangi mahkemeye verilir sorusu;

  • Kişinin bağlı olduğu bölgedeki yani en az 6 aydır ikamet ettiği bölgedeki asliye hukuk mahkemelerine verilebilir.
  • Bağlı olduğunuz aile mahkemesi de boşanma davasına bakabilir.
  • Başka bir şehre taşınmanız durumunda boşanma davanızı bulunduğunuz ilin aile mahkemesinden ya da asliye mahkemesinden açabilirsiniz.
  • 3 nüsha ilgili yere teslim edilecektir.

-Davayı Açan Taraf Avantajlı Olur mu?

Boşanma davasını kimin açtığının bir önemi olmuyor. Tuzla boşanma avukatı size bu konuyla alakalı çok daha detaylı bilgi verecektir. Davanın açılmasının ardından anlaşma sağlanırsa, avantajlı olma ya da olmama gibi bir durum söz konusu olamaz. Dava süreci anlaşmazlıklarla geçerse, dava çelişkili dava olacağından kimin davayı açtığının yine bir önemi olmayacak. Bu noktada başarılı bir avukatla çalışmanız, taleplerinizin gerçekleşmesi için önemlidir. İyi bir savunma ve haklarınızın en iyi şekilde bilinmesi, yargı karşısında sizi o zaman avantajlı konuma getirir.

Boşanma Davası Süresi

Davanın süresi tarafların merak ettiği bir konudur. Çoğu zaman kısa süre içinde davanın sonuçlanması için taraflar istekli olsa da çekişmeli boşanmalarda anlaşmazlıkların karara bağlanması uzun sürdüğünde, dava da uzun sürüyor.

Anlaşmalı şekilde boşanan kişilerin sorun yaşamadan hızlı bir şekilde boşandığını söyleyebiliriz. Tuzla boşanma avukatı ile görüşme yaptığınızda, çelişkili boşanmaların uzama nedenlerine dair de bilgi alabilirsiniz. Aynı konumda olan kişiler de davalarının uzun süreceğini göz almış olacaktır. Özellikle maddi konularda anlaşma sağlanana kadar boşanma gerçekleşmiyor.

Boşanma Davasında Nafaka

Eşlerin nafaka talep etme hakkı oluyor. Çocuğunuz ya da kendiniz için temel ihtiyaçlarınızın karşılanacağı kadar nafaka talep edebiliyorsunuz. Bu sayede evlilik sonrasındaki yaşantınız da eşiniz tarafından garanti altına alınmış oluyor.

Ne kadar nafaka talep etmeniz gerektiği, ne kadar zamanda bağlanacağı, nafakanın iptal edilip edilmeyeceği, nafakanın arttırılması ya da azaltılması gibi bir soruların cevabı için mutlaka Tuzla boşanma avukatı ile iletişim kurun. Sorunlarınızın detaylıca cevaplanmasını sağlayacak. Aklınızdaki soruların giderilmesinin ardından boşanma davasının açılması adımını atabilirsiniz. Gerekli hukuki işlemler avukatınız aracılığıyla çok daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleşecektir.

-Hem Nafaka Hem Tazminat Talep Edilir mi?

Tazminat boşanma davasından ayrı bir şekilde görülüyor. Nafaka talep etmenin yanında aynı zamanda tazminat da talep edilebilir. Bu durumda kişinin evliliği süresince görmüş olduğu manevi zarar manevi tazminat davası üzerinden istenir. Maddi zararların da kanıtları temin edildiğinde, maddi tazminat davası açılabilir. Davanın nasıl açılacağı, nasıl yürütüleceği, ne kadar tazminat istenmesi gerektiği, tazminat istenmesinin gerekçeleri hukuki kurallara uygun şekilde belirlenmelidir. Aksi halde dava aleyhinize sonuçlanabilir.

Tuzla boşanma avukatı aracılığında, yasal haklarınızı öğrenmeniz kolay olacak. Bu sayede kişinin emin adımlarla davasını açması mümkün. Kazanmanız için haklarınızın en iyi şekilde savunulması gerektiğini unutmadan, alanında uzaman olan avukat ile görüşerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuzla-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuzla-is-kazasi-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/beykoz-merkez-mahallesi-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuzla-is-avukat.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/tuzla-kira-hukuku-avukati.html

“Tuzla Boşanma Avukatı” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara