Hangi Tarafın Açtığı Boşanma Davası Daha Avantajlıdır?

Türk medeni kanununa göre evli olan insanlar evliliklerini bazen iyi bir şekilde yürütemezler. Bir takım sebeplerden ötürü evlilik temlinden sarsılabilir. Bu gibi durumlarda eşler aile mahkemesine başvuruda bulunarak evliliklerini sonlandırmayı düşünebilirler. Evliliğin sonlandırılmasına boşanma deniyor.

Helvacı hukuk danışmanlık ve avukatlık bürosu olarak Maltepe avukat hizmetlerimizde boşanma davalarıyla da ilgileniyoruz. Anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma davalarında sizlere gerekli danışmanlık ve avukatlık hizmetini sunuyoruz.

Boşanmaya karar vermiş olan kişilerin kafasına takılan bir numaralı soruların başında hangi tarafın daha avantajlı olduğu sorusu vardır. Ancak aslında böyle bir soru yanlıştır. Çünkü erkek ya da kadın aile mahkemesinin karşısında eşittir. Bundan dolayı da boşanma süresince daha etkili kanıtları olan ve bu davaya daha çok hazırlanmış kişi dava sırasında avantajlıdır.

Boşanma Davasını Açan Kişi Daha Avantajlı Olur Mu?

Boşanma davaları eşlerin ortak kararı olacak şekilde açılabildiği gibi aynı zamanda sadece bir kişinin isteğiyle de açılabilir. Ancak bu boşanma davasının açılması için başvuru yapan kişinin daha şanslı olduğu anlamına gelmez.

Boşanma davasını açan kişi de tıpkı diğer kişi gibi aile mahkemesinin karşısında eşittir. Ne sebeple davayı açtığı yani iddiası ve bu iddiayı güçlendirecek kanıtlarının kalitesi sayesinde daha avantajlı konuma gelebilir. Maltepe boşanma avukatı olan ben Av. Mehmet Ali Helvacı hukuk büromdaki diğer çalışanlarımla birlikte sizlere boşanma davası sırasında avantajlı olmanız için hizmet vereceğiz.

Çocuk Velayetinde Hangi Taraf Daha Avantajlıdır?

İster çekişmeli boşanma davası olsun ister anlaşmalı boşanma davası olsun her ikisinde de çocuk velayet konusu eşler arasında probleme dönüşebiliyor. Eğer her iki taraf da çocuğun velayetini almak isterse o zaman dava çok uzun bir sürede sonuçlanıyor.

Burada önemli olan unsur çocuk velayetini almak için mahkemeye sunacağınız delillerdir. Çünkü aile mahkemesinde boşanma davalarında çocuğun velayeti çocuğun yaşı ve cinsiyeti göz önünde bulunarak verilir. Aynı zamanda çocuğun velayetini almak isteyen ebeveynlerin çocuğuyla olan ilişkisi ekonomik durumu ve sosyal durumu da çok önemli kriterlerdir. Eğer bu kriterler karşısında hakime sağlam kanıtlarla çıkarsanız çocuk velayeti için avantajı elinize alabilirsiniz.

Maltepe avukat kapsamında verdiğimiz hizmetlerde çocuk velayetini sizin almanız için tüm bilgi ve deneyimlerimizi kullanmaktayız.

Aynı şekilde karşı tarafın çocuğa neden bakamayacağını ya da çocuğun o kişide neden mutlu olamayacağını da kanıtlamanız durumunda avantajlı duruma gelirsiniz. Yine de genel itibariyle aile mahkemelerinde çocuğun velayeti anneye verilir. Özellikle de küçük yaştaki çocukların anne yanında büyümesi psikolojik gelişim açısından da mantıklıdır. Ancak yine de velayet için kim daha çok istekli olursa avantajlı konuma da o geçer.

Mal Paylaşımı Eşler Arasında Nasıl Olur?

Boşanma davalarında sorunun sürdüğü bir konu da mal paylaşımıdır. Normalde anlaşmalı boşanma davalarında %50 – %50 oranında bir mal paylaşımı yapılır. Ancak bazen bu durum hem kadının hem de erkeğin hoşuna gitmez. İşte burada da hiçbir taraf avantajlı değildir.

Evlilik sırasında elde edilen malların alınış şekli ve bu sırada kimin daha fazla harcama yaptığı göz önüne alınarak aile mahkemesine mal paylaşımı yapılır. Maltepe boşanma avukatı olarak Av. Mehmet Ali Helvacı da sizlerin mal paylaşımında hak ettiğiniz değeri size sunmak için seferber olur.

Evlilik süresince elde edilen malların alınma durumlarını kanıtlayan ve bu konuda kendisinin daha fazla para harcadığını mahkemeye bildiren kişiler her zaman mal paylaşımında daha avantajlı konuma gelirler.

Boşanma davasını hangi tarafın açtığı önemli midir?
Boşanma davalarında davayı hangi tarafını açtığı herhangi bir önem sağlamaz. Bu durum dava sürecinde kişiye çeşitlilik kazanımlar adına da yardımcı olmaz.
Çekişmeli boşanmada ilk duruşmada neler olur?
Çekişmeli boşanma davasında ilk duruşmada, karşılıklı olarak taraflar sözlü ifadelerini dile getirir. Sonrasındaki duruşmalarda ispatlar ve deliller ortaya dökülür.
Çekişmeli bosanma davasında hakim neler sorar?
Çekişmeli boşanma davasında hakim boşanma sebebine göre her iki taraf için de sorular sorar. Kişilerin şikayetlerini ya da davanın açılma sebebine göre probleme çözüm olarak sorular sorulur.
Boşanma davası e devlete hemen düşer mi?
Boşanma davası açıldıktan sonra kişilerin e-devlet sistemlerinde bu durum görülebilir. Boşanma davası açan kişinin karşı tarafa açtığını gösteren işlem, karşı tarafın e-devleti üzerinden görülür. Bu durumun hemen düşmesi mümkün olmasa da açıldıktan kısa bir zaman dilimi sonrasında düşer.

İlginizi Çekebilir;

Beykoz Örnekköy Mahallesi Avukat

Beykoz Merkez Mahallesi Boşanma Avukatı

Tuzla Boşanma Avukatı

Velayet Davası | Boşanmadan Velayet Davası Açılır mı?

Ataşehir Mevlana Mahallesi Boşanma Avukatı

“Hangi Tarafın Açtığı Boşanma Davası Daha Avantajlıdır?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara