Erkeklik Görevini Yerine Getirmeme Nedeniyle Boşanma

Boşanmaların gerçekleşmesi için kişilerin bazı kanıtlar üzerine temellendirdikleri sebepleri hukuki düzlemde sunmaları gerekmektedir. Sebeplerin ve kanıtların hukuki düzleme oturtulabilmesi için de kesinlikle avukattan yardım alınması tavsiye edilmektedir. Dava sonucundan davanın işleyiş hızına kadar birçok konuda değişim meydana geleceğini siz de görebilirsiniz.

Erkeklik görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen ve dava işleyişinde nasıl bir etkisi olduğu da merak edilen noktalardan bir tanesidir. Kadınların modern hayatın aktif bir parçası olması ile beraber boşanma oranlarında artış meydana gelmekte ve boşanma sebeplerinde de değişimler ortaya çıkmaktadır.

Evlilik Birliğinin Bitirilmesine Neden Olan Erkek İhmalleri

Erkeklerin de kadınların da evlilik içerisinde bazı görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Kişilerin sosyal yaşantıda nasıl düşündükleri bir kenara bırakılarak bu konu hakkında fikir sahibi olunması gerekmektedir. Hukuki olarak erkeğin en temel görevlerinin başında evin geçimini sağlamak gelmektedir.

Evin geçimini sağlama konusunda sıkıntı yaşayan erkeklerin bir gerekçesi yoksa ve bu keyfi bir durumsa kadın çok rahat bir şekilde boşanma davasını açabilir. Buna ek olarak çocuk yapma kabiliyetine sahip olmaması ve ek olarak bu amaç için yapılacak olan tedavilerden de uzak durması da erkeklik görevinin yerine getirilmemesi olarak değerlendirilebilir.

Haklı bir sebep olarak görülecek olan erkeklik görevlerinin yerine getirilememesi evlilik birliğinin bitirilmesi için yeterli bir sebeptir. Tabi ki bu süreçte elinizde kanıtların bulunması tercih edilmektedir. Sadece sözle beyan edilen noktalarda çok da büyük bir kazanım sahibi olma imkanınız olmayacağını ve belki de davanızın sonuçsuz kalacağını bilmelisiniz. Erkeklik görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davası açmak istiyorsanız bu süreçte konusunda daha önce başarılar da elde etmiş bir avukat ile iş birliği kurmanız sizin adınıza akıllıca olacaktır.

Evliliğin Bitirilmesi için Boşanma Davasının Açılması

Erkeklik görevini yerine getirmeme nedeniyle boşanma davasının açılması için haklı kabul dilecek olan sebeplerden bir tanesidir. Sebep kadar önem arz eden bir diğer konu da davayı anlaşmalı mı ihtilaflı mı yürüteceğinizdir. Eğer ki ihtilaflı bir boşanma davası olacaksa avukatlardan yardım almak bu konuda atacağınız adımların daha sağlam olmasını sağlayacaktır. Boşanma dilekçesinin verilmesi aşamasından başlayarak davaya katılım sağlayıp sağlamamanıza kadar birçok konu avukat ile iş birliği kurup kurmayacağınıza göre değişecektir. Bu süreç içerisinde dikkate alınması gereken noktalardan bazıları;

 • Süreç içerisinde dikkate alacağınız protokolün mutlaka iyi hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir tazminat talep ediyorsanız bunu sunacağınız protokolde net olarak gerekçeleri ile ve varsa belgeleri ile dile getirmelisiniz.
 • Boşanma kararının açıklanmasının hemen ardında sürecin tamamlanması için tebliğin elinize geçmesini kolaylaştırmalısınız. Tebliğ elinize geçmedikçe boşanmanın tamamlanmayacağını da bilmelisiniz.

Bu noktaları dikkate alarak işlem gerçekleştirirseniz boşanma periyodunda herhangi bir sıkıntı yaşamadan aşamalarınızı tamamlama imkanını elde edebilirsiniz.

Boşanmak İstiyorum Kocalık Görevini Yerine Getirmiyor

Boşanma davalarının sonuçlanabilmesi için taraflar, kanıtlar üzerine temellerini oluşturdukları hukuki şartlar içerisinde gerekçelerini sunmalıdır. Boşanmak istiyorum kocalık görevini yerine getirmiyor gerekçesiyle son yıllarda açılan davaların sayısında artış yaşanmaktadır.

Erkeklik Görevinin Yerine Getirilmemesi Boşanma Gerekçesi Mi?

Son dönemde sıklıkla gündeme gelen erkeklik görevinin yerine getirilmemesi sebebiyle açılan boşanma davalarıdır. Boşanmak istiyorum kocalık görevini yerine getirmiyor gerekçesiyle boşanma davası için mahkemeye başvuran kadınların açtığı dava sayısında ciddi oranda artış gözlemlenmektedir.

Evlilik Birliğinde Erkek İhmalleri Nelerdir?

Çiftlerin karşılıklı olarak evlilik birliği içerisinde hem kendilerine hem de aile birliğine karşı görev ve sorumlulukları bulunur. Erkeğin görevi hukuki anlamda evin geçimini sağlamaktadır dolayısı ile herhangi bir gerekçe olmamasına rağmen erkek evin geçimini sağlama konusunda sıkıntı yaratıyorsa kadın boşanma davası açma hakkını elde eder.

 • Evin geçimini sağlayamamak
 • Keyfi yaşam tarzı
 • Cinsel yetersizlik
 • Çocuk sahibi olma konusunda eksiklik
 • Çocuk sahibi olma konusunda tedaviden kaçma erkeğin evlilik birliği içerisindeki ihmalleridir.

Erkeğin Görevini Yerine Getirmemesi Boşanmada Yeterli Sebep Midir?

Boşanma davasında mahkeme tarafından haklı sebep olarak görülen erkeklik görevlerini yerine getirilmemesi boşanma için yeterlidir. Boşanmak istiyorum kocalık görevini yerine getirmiyor gerekçesi ile açılan boşanma davalarında sürecin sonuçlarınabilmesi için profesyonel bir destek almak önemlidir.

Erkeklik Görevinin Yerine Getirilmemesi Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Kocasının erkeklik görevini yerine getirmemesinden dolayı dava açmak isteyen kadınların süreç içerisinde dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikle boşanma protokolünün çok iyi hazırlanması gerekir, tazminat talep edilmesi halinde protokolde gerekçeler ve belgeler anlatılmalıdır.

Boşanma davasının anlaşmalı mı ya da çekişmeli mi olarak açılacağı konusunda eldeki verilere göre hareket edilmelidir.

Erkeğin Cinsel İlişkiden Kaçınması Boşanma Nedeni Midir?

Aile birliği içerisinde cinsel hayat önemlidir. Cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi ya da doyumun olmaması gibi durum karşısında hem ruhsal hem de bedensel olarak tedavi görmek gerekir.

Erkeğin tedaviden kaçması bir boşanma sebebidir ancak kadının bu durumu kanıtlaması gerekir. Bu durum evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve erkeğin kusurlu olması şeklinde kabul edilir.

Boşanmak istiyorum kocalık görevini yerine getirmiyor
Boşanma sebepleri içerisinde kadının kocası sorumlu olduğu kocalık görevini yerine getirmediği takdirde kadın bunu dava içerisinde sebep göstererek boşanma davası açabilir. Erkeklik görevini yerine getirmeyen kocaya kadın tarafından dava açılması mümkün.
Cinsel görevini yerine getirmeyen koca
Cinsel görevini yerine getirmeyen koca için kadın tarafından boşanma davası açılabilir. Burada ispat ve deliller önemli bir niteliktir. İspat ve delil bu aşamada oldukça zorlayıcı olduğu için kişiler mesaj ya da konuşmalarla davayı kazanır.
Eşim kadınlık görevlerini yerine getirmiyor
Eşi kadınlık görevini yerine getirmeyen erkekler bu durumu boşanma sebebi olarak gösterebilir. Dilekçe içerisinde eşim kadın görevlerini yerine getirmiyor şeklinde bir sebep belirtildiği takdirde ispat ve deliller ile dava açılır.

İlginizi Çekebilir;

Kadınlık Görevinin Yerine Getirilmemesi

Bağcılar Fevzi Çakmak Mahallesi İş Kazası Avukatı

Tuzla İş Kazası Avukatı

Çekişmeli Boşanma Davası Nedenleri

Anlaşmalı Boşanmak İstiyorum

“Erkeklik Görevini Yerine Getirmeme Nedeniyle Boşanma” üzerine 5 yorum

 1. Şeref haysiyetimizi beş paralık edip beni kızımı damada kötüledi ailede olup biteni ifşa etme ksaca akıl kıt dava açsam sonuç ne olur

  Yanıtla

Yorum yapın

Hemen Ara