Hukuki Danışmanlık

Hukuki danışmanlık kişilere ya da kurumlara hukuki anlamda destek sağlayan kişilerin yaptığı göreve denir. Hukuki danışmanlık için özel şirketler ile çalışabilirsiniz. Hukuk danışmanları kendilerine özel bir bireysel büro açabilirler. Hukuki konular hakkında açıklama yapmak, kişileri ya da kurumları hukuki açıdan bilgilendirmek ve bunun gibi durumlar için hukuki danışmanlık hizmeti verilir. Hukuki sorunlarınız ve hukuk davası süreçleriniz için danışmanlık hizmetinden yararlanmanız mümkündür.

Hukuki Danışman Kimdir

Hukuki danışmanlar genel olarak büyük ve özel şirketlere danışmanlık hizmeti verir. Hukuk danışmanlığını daha kapsamlı bir şekilde anlatmak gerekirse, şirketlerin ve kişilerin hukuk alanında yaşadığı sorunlara çözüm arayan ve bu sorunları çözmeleri için kendilerine önerilerde bulunan kişilere hukuki danışman denilir.

Hukuk danışmanları mesleklerini yalnızca özel şirketler için çalışmazlar. Hukuk danışmanları birey ve şirketler arasında köprü oluşturmaya da yardımcı olurlar. Anlaşmazlıkları çözmek ve orta yolu bulma konularında da kişilere ve şirketlere yardımcı olurlar. Yani hukuki danışmanlar arabulucu görevini de üstlenmiştir.

Hukuki Danışmanın Görevleri Nedir?

Hukuki danışmanların görevleri anlaşma imzaladıkları şirket ya da firmalar tarafından anlaşmalarının maddelerinde belirtilmiştir. Bu durumda hukuki danışmanların görevlerinin şirketten şirkete değişim göstermesine neden olur. Yani her hukuki danışmanın görevi aynı değildir.

Bazı şirketlerde hukuk danışmanı olarak çalışan bir kişi yalnızca şirketin mali dosyaları ile ilgilenirken. Yine aynı şirkette çalışan başka bir hukuk danışmanı hukuki alanda şirkete danışmanlık yapar.  Şirketlere genel olarak bakıldığında hukuki danışmanlık yapan kişilerin görevlerini şu şekilde belirtebiliriz.

  • Vergi davaları, inceleme ve raporlama gibi kurumun hukuki ayağını yönetirler.
  • Şirketlerin birleşme, devralma ve yapılandırma gibi projelerinin hukuka olan uygunluğunu denetleyebilir.
  • Tasfiye, iş hukuku, sözleşme incelemeleri, ceza hukuku, iflas, ceza hukuku, icra, sigorta hukuku ve yönetim danışmanlığı gibi işlerde yapabilirler.

Hukuki Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Hukuki olarak sunulan danışmanlık ücretinden bireysel olarak da yararlanmanız mümkündür. Aklınıza takılan soruları hukuki danışmanlık hizmeti bağlamında bir danışmana yöneltebilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü hukuki soru ve konu için hukuki danışmanlık hizmeti almanız mümkündür. Hukuki danışmanın iki farklı görevi vardır. İki farklı başlık altında incelenen bu görevler şu şekildedir;

Giderici Hukuk Danışmanlık: Dava süreci hala devam eden sorunların yürütülmesinde alınan hizmete verilen danışmanlık ismidir.

Önleyici Hukuk Danışmanlık: Bu danışmanlıkta herhangi bir işlem gerçekleştirmeden önce konunun hukuksal anlamda nasıl işlenmesi gerektiği hakkında kapsamlı olarak hizmet veren danışmanlık hizmetidir.

Hukuki Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınır?

Hukuki danışmanlık hizmeti almak için bir hukuk danışmanına ulaşmanız gerekir. Sorununuzu ve hukuksal süreçte neler gerçekleştiğini danışmanınıza anlatarak hizmet almaya başlayabilirsiniz. Hukuki danışmanlık belirli bir ücret karşılığında yapılır. Genellikle büyük şirketlerde görev yapan hukuk danışmanları aynı zamanda bireysel olarak da hizmet sunar. Bu hizmetlerden yararlanmak için güvendiğiniz bir danışman ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Hukuki danışmanlık hizmeti nedir?
Özel şirketler, özel ve bireysel başvurular yapılarak, alanında uzmanlaşmış avukatlar tarafından bilgi almanız, sözleşme hazırlanması ve dava süreci hakkında detayların öğrenilmesi sağlanır.
Danışman avukatı nedir?
Danışman avukat, ticari, mesleki, hukuki alanda gerekli olan TCK yasalarına tekabül eden durumlar için sözleşme hazırlanması, arabuluculuk hizmeti ve yasal düzenlemelerin yapılması konusunda destek alabileceğiniz görevlidir.
Online Avukat nedir?
Online avukat, hukuki danışmanlık için bireylerin veya kurumların sorularını cevaplar, yasal düzenlemeler ve hukuki alana tekabül eden durumlar için bilgi paylaşılmasını sağlar. Mehmet Helvacı online avukat hizmetinden yararlanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

İflas Erteleme Avukatlığı Etki Alanları

İflas ve İflasın Ertelenmesi Davaları

Ataşehir Fetih Mahallesi İşçi Avukatı

Zerzevatçı Mahallesi İşçi Avukatı

İş Kazalarında Hangi Tazminat Davaları Açılır?

“Hukuki Danışmanlık” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara