0 216 459 53 97
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaza Avukat

Trafik kazası, iş kazası gibi durumlarda olayın mahkemeye sevk etmesi durumunda kendinize mutlaka bir kaza avukat tutmalı ve konusunda uzman avukatlarla tüm haklarınızı aramalısınız. Özellikle yaşanan bir trafik kazası sonrası maddi ve manevi tazminat gibi haklarınızı almak için profesyonel avukatlar sizin zararlarınızı karşılamak adına tüm hukuki yolları kullanacaktır.

Trafik Kazalarından Sonra Alınabilecek Tazminatlar Nelerdir?

  • Maddi tazminat: Sigorta şirketlerinin genelde poliçe teminatlarından sonra maddi zararları karşıladığı tazminat türüdür. Bu tazminat türünün içerisinde hastane ve tedavi giderleri, destekten yoksun kalma tazminatı gibi tazminatlar vardır.
  • Manevi tazminat: Kişinin ruhsal bütünlüğü bozulduğu için bu durumun giderilmesi adına verilen bir tazminattır. Aslında burada asıl amaç kazaya sebep olan kişiyi cezalandırmaktır.
  • SGK Maluliyet aylığı: Hem maddi hem de manevi tazminat talep edildiği durumlarda verilen tazminattır.

Manevi Tazminat Miktarları Son Yıllarda Artıyor

Artık kaza avukat kişileri, manevi tazminat almak için daha fazla çaba harcamaktadır. Bunun en büyük nedeni artık yargıtayın kazaya sebep olan kişi için caydırma sağlaması adına tazminat miktarlarını arttırmasıdır. Manevi tazminatlar da kişilerin ekonomik ve sosyal durumları baz alınarak hesaplanır. Kazaya sebep olan kusurlu tarafı cezalandırmak için kullanılan bu manevi tazminat trafik kazalarında çok sık görülür.

Kaza Sonrası Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

  • Kaza sonrasında soğukkanlı olmanız çok önemlidir. Güvenliğinizi sağlamlı ve tedbirli bir şekilde hukuki yollara başvurmalısınız.
  • Trafik kazalarında muhakkak kaza tespit tutanağı tutulmalıdır. Asli ve diğer kusurlar mutlaka belirlenmelidir.
  • Eğer ölümlü ve yaralanmalı bir trafik kazası varsa ceza hukukunu ilgilendiren hukuki yollara gidilmelidir.
  • Kaza mahallinde kaza yapan araçların mümkün olduğu kadar farklı açılardan fotoğrafının çekilmesi gerekir. Çünkü ileride duran bir araç bile kusurluyu bulma açısından önemli rol oynayabilir.
  • Kaza sonrasında aracın yeri kesinlikle değiştirilmeden trafik ekibi çağırılmalıdır.

Tazminat Davası Açma Sürelerine Dikkat Edin

Trafik kazalarında kaza avukat sizin için maddi ve manevi tazminat davası açacaktır. Düzenlenen yasalara göre kaza meydana geldikten sonra 2 sene içerisinde dava açma hakkınız vardır. 5 seneden daha az bir süre ceza almayı gerektiren suçlarda zaman aşımı 8 sene olarak belirlenmiştir. Tüm bu konularla ilgili detaylı bilgiyi profesyonel avukatlardan destek alarak öğrenebilirsiniz. Trafik kazaları haksız bir eylem olduğu için mutlaka dava açma sürelerini önemsemeli ve profesyonel yardım almak için avukata danışmalısınız.

Karayolları trafik kanunlarına ve ceza hukukuna hakim avukatlar sizlere nasıl bir yol izlemeniz konusunda yardımcı olacak ve davayı profesyonel bir şekilde yönetecektir. Trafik kazalarında yaralanma ya da ölüm olması durumunda işlenecek hukuki işlemler çok daha farklı olacağı için profesyonel destek alınması zaten gerekecektir. Kimi davaların uzun süreli sonuçlanabileceğini ve bunun uzun bir süreç olduğunu unutmadan davayı bir an önce açmalısınız.