Kira Tespit Davası Hakkaniyet İndirimi

Kiracı ile kirayı veren kişi arasında belli başlı sözleşmelere imza atılmaktadır. Öncelikle kira bedeline yönelik karara geçilir. Ve de kararın sözleşme üzerinden ifade edilmesine özen gösterilir. Olası karar anlaşmazlıklarında ise kira tespit davası açılır. Farklı olarak kira tespit davası hakkaniyet indirimi ile adından söz ettirmektedir. Şöyle ki;

  • Eski kiracıya yönelik indirim oranları belirlenir.
  • Ortalama %10 – 20 aralığında indirimin gerçekleşmesi sağlanır.
  • Yerel mahkemeden ziyade Yargıtay kararına göre hayata geçilir.

Kira Tespit Davasının Şartları Nelerdir?

Kira tespit davası hakkaniyet indirimi öncesinde şartlara uygun olmanız gerekir. Nitekim davanın açılması adına belli başlı şartlar mevcut durumda. Aynı şekilde hakkaniyet indirimlerinden de bu yolla faydalanmanız mümkün olacaktır. Örnek vermek gerekirse;

-Sözleşme; Kira sözleşmeleri tespit aşamasında önem arz ediyor. Her ne kadar yazılı olması zorunlu değilse de, yazılı sözleşmelerden harekete geçmek daha kolay. Çünkü bu şekilde ispat yoluna gidilir. Ve de kira tespitinin gerçekleşmesi daha kısa sürer.

-Süre; Kira bedeline yönelik anlaşma yapılır. Hatta anlaşmanın süresi dahi sözleşmelerden sergilenir. Örneğin kira süresi 5 yılın altında ise davalara geçilebilir. Bu şartlara uygun olanlar dava için dilekçe hazırlıklarında bulunabilir.

Kira Bedeli Nasıl Tespit Edilir?

Kira tespit davası hakkaniyet indirimi öncesinde tespit aşamalarını belirtmek gerek. Nitekim belli başlı aşamalar üzerinden kira bedeli belirlenir. Bu yolla indirim uygulanarak ödemelere geçilmesi sağlanır. Örnek vermek gerekirse;

  • Kira artış oranı üzerinden hesaplamalara gidilmektedir.
  • Taşınmazın son durumu ile emsalleri üzerinden incelemelere geçilir.
  • ÜFE artış oranı da dikkate alınan hususlar arasında.

Son olarak hakkaniyet ile sair durumları da dikkate alınmaktadır. Tüm bu aşamaların neticesinde kira bedeli belirlenir. Arkasından da indirime göre ödemelerin gerçekleşmesi sağlanır.

Kira Tespit Davası Ne Zaman Açılır?

Kira bedelinin tespitine yönelik istediğiniz zaman dava açabilirsiniz. Sadece yeni kira döneminin başlangıcı dikkate alınsa yeterlidir. Buna bağlı olarak minimum 30 günlük sınır devreye girer. Aynı zamanda kiracıya gönderilen yazılı bildirimler de dikkate alınır. Bu koşullara uygun olanlar tespite yönelik dava açabilir. En başta belirttiğimiz üzere çeşitli hususlar üzerinden tespit gerçekleşir.

Kira Tespit Davasını Gören Mahkemeler Hangileri?

Taşınmazın bulunduğu yere bağlı olarak davaya geçilmesi gereklidir. Aynı zamanda sözleşmenin ifa edileceği yer üzerinden de hukuk yoluna başvurulabilir. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından işlem görülmektedir. İsteyenler danışmanlık hizmetleri dahilinde tüm bu detayları öğrenebilir. Beraberinde ise gayrimenkul avukatları ile harekete geçilebilir. Yani;

  • Alanından uzman gayrimenkul avukatları dilekçe hazırlıklarına geçer.
  • Yetkili mahkemelere sunulan dilekçeler incelemeye alınır.
  • İspat yoluna gitmek için yazılı kira sözleşmelerini devreye sokmak gerekir.

Bu detaylar eşliğinde hukuk yoluna geçilir. Beraberinde de tespit yapılır ve gerekiyorsa indirimlere yer verilir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere eski kiracı için hakkaniyet indirimleri devreye girebiliyor.

Kira Tespit Davası İhtar Şartı
Kira tespit davalarında kişilerin yeni sözleşmeden en az bir ay evvel bilgilendirilmiş olması gerekmektedir.
Geriye Dönük Kira Tespit Davası
Kişilerin mülklerini izinsiz bir şekilde kullanan kişilerden en fazla 5 sene içerisinde dava açılarak bu sürenin kiraları alınabilmektedir.
Kira Tespit Davası Yargıtay Kararları
Yargıtay, kirasının tespit edilmesi istenilen yere giderek mülkün asıl fiyatını belirledikten sonra kişilere bildirerek haksız kira alımını ya da ödemesini ortadan kaldırmaktadır.
Kira Bedelinin Zımnen Kabul Edilmiş Olması
Kiracılar kira tespit davası sonucuna bağlı olarak bazı durumlarda ödedikleri tutardan daha fazla ödeme yapma durumunda kalabilirler, bu durum ise kira bedelinin zımnen kabul edilmiş olması olarak adlandırılır.
Kira Tespit Davası Ne Kadar Sürer
Kira tespit davalarında net bir süre yoktur ancak genel itibarıyla bu davalar 1 veya 1,5 sene sürebilirler.
Kira Tespit Davası Dilekçe Örneği
Kira tespit davalarında dilekçe yazımı çok dikkatli bir şekilde olmalıdır bu sebeple kişilerin bu işi bilen bir avukata bırakmaları önemlidir. Alanında yetkin olan Mehmet Ali Helvacı ise bu konuda danışanlarına büyük bir yardım sağlayan avukatlardan bir tanesidir.
Kira Bedelinin Tespiti Dava Değeri
Kira bedelinin tespiti için açılan davalarda, yeni kiranın ne kadar olacağı mahkemeler tarafından belirlenmektedir.
Kira Tespit Ve Tahliye Davası Birlikte Açılabilir Mi
Kira tespit davalarında net bir süre şartı olmadığından kişiler bu davayla aynı anda tahliye davasını da açabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/trafik-kazasinda-ceza-indirimi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-vekalet-ucreti-nedir-surec-nasil-isler.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-masraflari-2019.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/mal-paylasimi-davasi.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-tespit-davasi-kars%cc%a7i-vekalet-ucreti.html

“Kira Tespit Davası Hakkaniyet İndirimi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara