0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Köpek Isırığı Kazası İçin Avukat

Evcil hayvanların apartmanlarda ya da bahçeli evlerde beslenmesi ile alakalı olarak dikkate alınan birçok farklı yasa bulunmaktadır. Son dönemlerde gelişen hassasiyet ile beraber evcil hayvan besleyen kişilerin şikayet edilme sıklığının da düşüş gösterdiği bilinmektedir. Geçmiş senelerde apartmanda kuş gibi hayvanların dışında örneğin kedi ve köpek besleyen kişilerin şikayete maruz kalma sıklıklarının çok yüksek olduğu belirtilmelidir.

Kişilerin son dönelerde hayvanlar ile alakalı olan şikayetleri ancak fiziksel bir zarar alırlarsa karşımıza çıkmaktadır. Örneğin sahipli bir köpeğin ısırığı ile yaralanan kişinin maddi manevi tazminat davası açma imkanı bulunmaktadır. Köpek ısırığı kazası için avukat bulduğunuz zaman bu süreçler hakkında çok daha detaylı bir biçimde bilgilendirilme imkanını da elde etmiş olursunuz.

Köpeğin Bakımı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek ısırığı kazası için avukat tutma adımını atarsanız bu süreç içerisinde kendinizi savunmanız ve karşı tarafa da haksızlık etmeden süreci tamamlamanız çok daha kolay olacaktır. Öncelikli olarak köpeğin bakımı ile alakalı olarak hayvan sahibinin bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Köpeğin bir sağlık karnesi olması gerekmektedir. Bu karne içerisinde yapıldığı aşılardan başlayarak cinsine ve doğum tarihine kadar detaylı verilerin girilmesi gerekmektedir.
  • Sağlık karnesi kapsamında sahibin adı da belirtilmelidir.
  • Köpeğin veteriner kontrollerinin düzenli olarak tamamlanması lazımdır. Aksatılan herhangi bir aşı söz konusu olursa süreç içerisinde köpek sahibinin bu durumdan hukuki manada olumsuz yönde etkilenebileceği de belirtilmelidir.
  • Toplum içerisine evcil hayvan çıkarıldığı zaman hele ki söz konusu hayvan köpek olduğunda sıkı tedbirler alınmalıdır. Köpek ısırığının sizin suçunuz olup olmadığını belirleyen faktörlerin başında da bu kriter gelmektedir.

Genel olarak bu niteliklere göz attığınız zaman kısa bir süre içerisinde durum analizi yapabilir ve eğer köpek sahibi sizseniz görevinizin ne olduğunu kavrayabilirsiniz.

Kusur Yüzdesi ve Sağlık Sorununun Derecesi Hakkında İnceleme

Evcil hayvan sahiplerinin de kazada mağdur olan kişinin de avukat desteğine ihtiyacı olabilir. Bu durum karşı tarafın tutumu tarafından belirlenmektedir. Her iki tarafın da bir dava kapsamında muhakkak bu konuda önceden dava almış kişilerden fikir almaları ve temsil haklarını da bu kişilere bırakmaları çok daha uygun olacaktır.

Köpek ısırığı kazası için avukat ile iş birliği içerisine girdikten sonra eğer mağdur olan taftaysanız bedeninizde bulunan hasarın derecesinin tıbbi olarak kanıtlanması gerekmektedir. Kişilerin büyük hasarlar alması durumunda elde edecekleri maddi ve manevi tazminatın oldukça yüksek olacağı da dikkate alınması gereken noktalardan bir diğeridir. Kusur yüzdesi de davanın ilerleyişini değiştirecektir. Hayvanın kışkırtılması ya da ona zarar verilmeye çalışılması söz konusu olursa yaralanmış olsanız bile herhangi bir tazminat alma imkanınız büyük ihtimalle bulunmayacaktır. Bu kusur yüzdesinin görgü tanıklarına göre belirlenmesi en sık rastlanan pratiklerden bir diğeridir.

Call Now Button