0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kamyon Kazası İçin Avukat

Araba kazalarında meydana gelen hasarlar ile alakalı olan davalarda kişilerin avukat desteği almaları sürecin daha kolay işlemesi açısından büyük önem arz etmektedir. Siz de kamyon ya da araba kazası gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığınız zaman özellikle tazminat konusunda zaman aşımına oldukça dikkat etmelisiniz. 2 senelik bir sürenin geçmesi sonrasında ne karşı taraftan ne de sigorta şirketinden herhangi bir tazminat talep etme hakkınız bulunmamaktadır.

Bu konuda avukatlardan bilgi alırsanız 2 senelik sürecin en hızlı ve hukuki yönden en mantıklı şekilde ilerletilmesi için gerekli olan adımlar daha büyük uzmanlık ile atılacaktır. Kamyon kazası için avukat seçiminde bulunurken daha önce bu alanda davalar kazanmış ve tecrübe sahibi olan kişileri tercih etmeniz sizin için çok daha önemlidir.

Yaralı ve Ölü Olan Kazalarda Nasıl Bir Hukuki Süreç İşlemektedir?

Kamyon kazası için avukat tercihinde bulunursanız temel hukuki sürecin işlemesi hakkında ya da davanın sizin lehinizde ilerlemesi için atmanız gereken adımlar ile alakalı olarak sıkıntı çekmezsiniz. Fakat avukat tutun ya da tutmayın temelde şu noktalar hakkında muhakkak fikir sahibi olmalısınız;

  • Ölülerin ve yaralıların olduğu durumlarda kişilerin ailelerinin karşı tarafa dava açma imkanı bulunmaktadır. Sadece karşı tarafa değil aynı zamanda sigorta şirketine de gerekli olan adımlar atılarak tazminat davası açılabilir.
  • Ölümlü ve yaralamalı olan kazaya sebebiyet veren kişinin maddi durumunun herhangi bir tazminatı ödemeye elverişli durumda olmaması davanın sigorta şirketine karşı açılmasına sebebiyet vermektedir.
  • Kaza sonrasında kişilerde kalan kusurlar ve eğer varsa iş göremezlik durumu kişilerin alacakları tazminatı direkt olarak belirleyen noktaların başında gelmektedir.

Sadece ölü ya da yaralıların olduğu davalarda değil sadece aracınıza zarar gelen davalarda da tazminat davası açma gibi bir hakkınız bulunmaktadır. Bu durumlarda zorunlu trafik sigortasının kapsamı ne denli geniş ise elde edilecek olan kazanım da o kadar yüksek olmaktadır.

Kaza Tespit Tutanağına Nasıl İtiraz Edilir?

Kaza tespit tutanağının tutulması için geçmiş senelerde polis desteği de alınır ve onların gözetiminde gerekli olan tespitler kağıda aktarılırdı. Yapılan son değişiklikler ile beraber kişilerin kaza tespit tutanağı için ve kazanın fotoğraflanması için ölü ya da yaralı yoksa bir resmi görevliden yardım alması gerekmemektedir. Oluşturmuş olduğunuz tutanağın mahkemeye sunulması durumunda karşı tarafın bu tutanağa itiraz etme gibi bir hakkı da bulunmaktadır.

Kişilerin tutanağa itiraz etmeleri için verilmiş olan süre 5 gün ile kısıtlıdır. Bu süre dolarsa tutanağa itiraz etme gibi bir hakkınız da kalmayacaktır. Kamyon kazası için avukat tutma adımını atarsanız bu itiraz süreçleri sizin adınıza çok daha iyi yönetilecektir. Gerekli olan tazminatın alınması için de gerekli olan tüm adımlar konunun uzmanı avukat tarafından ortaya koyulmaktadır.

Call Now Button