Beykoz Polonezköy Mahallesi İşçi Avukatı

İş Kanunu’ndaki İş Hukuku düzenlemelerinde işçi, bir iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan kişi olarak tanımlanmıştır. Kanunen işçi sayılabilmek adına iş sözleşmesinin olması şarttır. İş sözleşmesi ise bir tarafın bağımlı olarak çalışması diğer tarafın ise ücret ödemesinin üstelenmesi olarak ifade edilmektedir.

Sözleşmesi olsa dahi işçi sözleşmesi olsa bile kanunlara karşısında işçi olarak sayılmayan meslek grupları vardır. İstisna olan bu iş guruplarından bazıları şunlardır:

  • Sporcular,
  • Çıraklar,
  • Ev hizmetinde çalışanlar.

Bu istisna durumların dışında çalışan işçiler, işverenleri ile anlaşmazlığa düştüklerinde İş ve İşçi Hukuku davası açabilmektedir. Bu noktada Polonezköy Mahallesi işçi avukatı devreye girmektedir.

Hizmet Tespiti Davası

İşe iade, kıdem ve ihbar tazminatı alacağı gibi davalara bakan işçi avukatlarının bir diğer ilgilendiği konusu ise hizmet tespiti davalarıdır. İşverenler bazen sigorta bildirimi yapmıyorlar. İşçilerin ise sigortasız göründükleri bu zamanları sigortalı olarak sayılmaları için hizmet tespiti davası açması gerekmektedir. İşçi Mahkemeleri’nde görülen bu davaların açılabilmesi adına bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İşçilerin bir dönem sigortasız çalıştırılması,
  • Çalışmaların kurumlara bildirilmemiş ya da kurumlarca saptanamamış olması,
  • Davanın en geç 5 yıl içinde açılması.

Sigortalı çalışmak işçilerin temel haklarından bir tanesidir. Bir dönem sigortasız çalıştırılan kişiler ise Beykoz avukatı Mehmet Ali Helvacı’ya verdikleri vekalet ile davalarını açabilirler.

İlginizi Çekebilir;

Beykoz Polonezköy Mahallesi Avukat

Beykoz Polonezköy Mahallesi Boşanma Avukatı

Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesi İşçi Avukatı

İştirak Nafakası Davası

Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma

“Beykoz Polonezköy Mahallesi İşçi Avukatı” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara