0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Dava Türleri Nelerdir?

Boşanma davaları iki farklı yöntemle açılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası. Bu iki boşanma şekli usul bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında her konuda uzlaşılan anlaşma bulunurken, çekişmeli boşanma davalarında ya eşler arasında ya da hukuki haklar konusunda bir anlaşmazlık söz konusudur.

Helvacı hukuk bürosu olarak, evliliğin sonlandırılması kararınıalmanız aşamasından başlayarak dava sonuçlanana kadar geçen süre içinde hukuki her konuda sizlere destek oluyoruz. Alanında uzman Maltepe boşanma avukatı ekibimize ihtiyaç duyduğunuz anda başvurabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davalarının en önemli özelliği tarafların birbirleriyle anlaşmasıdır. Çiftlerinortakkarar alması neticesinde boşanma sürecine girilmektedir. Maddi ve manevi haklar konusunda uzlaşmaya varılmasıyla dava açılmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası hakkında bilinmesi gereken önemli hususlar;

  • Çiftlerin evli kaldıkları sürenin en az 1 yıl olması gerekmektedir,
  • Her iki tarafında boşanma evresinde oluşan tüm haklar konusunda mutabık olmalıdırlar,
  • Duruşmalara her iki tarafındankatılması gerekir,
  • Anlaşmalı boşanma davalarında anlaşmaya varılan velayet konusunda hâkim anlaşma şeklinden farklı karar verebilmektedir. Çocuğun menfaatini göz önünde bulundurarak iki taraf arasında geçerli olan protokol dışında da kararlar alınabilir.

Anlaşmalı boşanma davaları kısa süren davalardandır. Dava açılma süresince öncelikle yapılması gerekentarafların bu alanda uzman avukatlarla anlaşmalarıdır. Maltepe avukat bürosunda boşanma davaları 2006 yılından bu yana uzman ekibimiz tarafından takip edilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası açma talebinizi yerine getirmek istediğinizde hukuk büromuza başvurabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davası açma işlemlerinde dilekçe hazırlanması yapılması gereken bir diğer işlemdir. Avukat eşliğinde dilekçe hazırlandıktan sonra görevli Aile mahkemelerine başvuru yapılmaktadır. Aile mahkemesinin olmadığı yerler için boşanma davaları Asliye Hukuk Mahkemelerince takip edilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarının en önemli aşaması dilekçe hazırlanmasıdır. Hazırlanan dilekçenin hukuki alanda doğru bir şekildehazırlanması dava seyrini değiştirmektedir.Bu alanda uzman boşanma avukatlarından yardım almanız kendi haklarınızı korumanız açısından da önemlidir.

Bu konuda en merak edilen davanın süresidir. Anlaşmalı boşanma davaları hukuki anlamda bir sorun olmaması halinde en az 1 en fazla 3 ay içinde sonuçlanmaktadır. Maltepe boşanma avukatı olarak bizlerle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çekişmeli Boşanma Davası

Boşanmadavaları içinde en zorlu geçen tür çekişmeli boşanma davalardır. Çekişmeli boşanma davasında iki farklı durum söz konusudur.

  • Eşlerden biri boşanmak istememesi halinde görülen boşanma davalarıdır.
  • Eşlerin her ikisinin de boşanmayı istemeleri fakat hukuki konularda uzlaşmaya varamamalarıyla görülen boşanma davalarıdır.

Her iki durumda da iki taraf için zorlu bir dava süreci yaşanmaktadır. Davanın açılması için anlaşmalı boşanma davalarında olduğu gibi öncelikle dilekçe hazırlanması ve Aile mahkemesine başvurulması gerekir.

Çekişmeli boşanma davalarında dilekçe hazırlama aşaması çok daha önem arz eden bir konudur. Eşler arasında anlaşmanın olmaması dilekçesinin alt yapısının hukuki açıdan eksiksiz hazırlanmasını gerekli hale getirmektedir.

Dilekçe hazırlama aşamasında boşanma sebebinin seçimine dikkat edilmelidir. Belirtilen sebebe uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Aldatma nedeniyle boşanma davası açmak istediğinizde, aldatıldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren 6 ay içinde dava açma hakkınız bulunmaktadır. Belirtilen süre içinde dava açmadığınızda bu sebepten boşanma dilekçesi hazırlayamamaktasınız.

Bu tür boşanma davaları hukuki açıdan davanın takip edilmesi halinde en fazla 5 celsede sonuçlanmaktadır. Zaman olarak en az 10 en fazla 12 ay sürmektedir. Davanın takip edilmemesi ve hukuki işlemlerin zamanında tam yapılmaması söz konusu olması halinde davalar 4 yıl ila 5 yıl sürebilmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında hak kayıpları sık karşılaşılan durumladır. bu tarz bir durumla karşılaşmamanız için Maltepe avukat bürosu olarak sizlerin tüm haklarınızı,titizlikletakip ettiğimiz çalışmalarımız neticesinde koruyoruz. İhtiyaç duymanız halinde bizlerle iletişim bilgilerimiz aracılığıyla irtibata geçebilirsiniz.

Call Now Button