Boşanma Davalarının Çeşitleri Nelerdir?

Boşanmak, her on evlilikten iki tanesinin kaderi haline gelmiş durumda. Bu durum boşanmak isteyen çiftleri kimi zaman cesaretlendirse de aslında işin içine girince kolay bir karar olmadığı anlaşılıyor. Bu yazımızda boşanma davalarının çeşitlerini anlatarak nasıl bir süreç izlenmesi gerektiğini ifade etmeye çalışacağız.

Boşanma Kararı Aldıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Eşler, boşanma kararını enine boyuna tartıp netleştirdikten sonra, sıra dava açmaya gelir. Öncelikle bu konuda Maltepe avukat desteği alınmasının daha faydalı olacağını belirtelim.

Boşanma konulu davaları iki ayrı başlık altında değerlendirebiliriz.

  • Anlaşmalı Boşanma Davaları: Birlikte alınan kararın uygulamaya dökülmüş haline anlaşmalı boşanma denir. Yani her iki tarafın da ortak arzusu boşanma yönündeyse ve her konuda anlaşılmışsa bu tip davalar görülür.
  • Çekişmeli Boşanma Davaları: Eşlerden bir tanesi boşanmak istemiyorsa, veya boşanmak isteniyor ancak bazı konularda hemfikir olunamıyorsa, karşımıza çekişmeli boşanma davaları çıkar.

Boşanmaya karar verenler bu iki yoldan hangisini seçerlerse o doğrultuda ilerlemeleri gerekir. En hızlı sonuç veren davalar anlaşmalı olanlardır. Çünkü dava sadece hakimin tarafları dinleyip, artık evliliği yürütmenin bir anlamı olmadığını kanaat getirmesiyle karara bağlanır.

Çekişmeli boşanma davalarında ise olaya birçok ekstra konu dahil olabilir. O yüzden karar süreci de uzar.

Anlaşmalı Boşanma Davaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maltepe boşanma avukatı olarak anlaşmalı boşanacak çiftlere tavsiyem, dilekçelerini uygun şekilde hazırlamalarıdır. Boşanma dilekçesinde her iki eşin de kararının net olduğu ve hiçbir konuda anlaşmazlık yaşanmadığı ifade edilmelidir.

Başvuru Şekli: Her iki tarafın da imzasını taşıyan dilekçe, eşlerden birinin yaşadığı yerde kurulan Aile Mahkemesi’ne verilir. Şayet böyle bir seçenek yoksa, Asliye Hukuk Mahkemeleri de davaya bakar.

  • Anlaşmalı olarak boşanmak isteyenlerin asgari bir yıl süre iel evli kalmış olmaları gerekir. Bazı olağanüstü hallerde, hakimin isteğiyle bu hüküm uygulanmayabilir.
  • Anlaşarak boşanan çiftlerin çocuk velayeti noktasında da fikir birliği sağlamış olmaları gerekir.
  • Boşanma dilekçesinde nafaka istemi belirtilmemiş olsa bile, hakim bir tarafın nafakaya ihtiyaç duyduğuna hükmederse diğer tarafın nafaka ödemesi doğrultusunda karar alabilir.

Davanın Reddi: Bazı durumlarda hakim sebepleri geçersiz görüp, davayı reddedebilir. Bu durum, aynı konu hakkında en az üç yıl süre ile dava açılamamasına neden olur. O yüzden Maltepe avukat görüşü bu davalar için yol gösterici gibi ele alınabilir.

Çekişmeli Boşanma Davaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çekişmeli boşanma davaları, uzun ve yıpratıcı bir süreç yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü maddi anlaşmazlıklar yüzünden çıkan tartışmalar, o güne kadar hayatınızı geçirdiğiniz kişinin hiç beklenmedik tavırlar sergilemesiyle sonuçlanabilir.

Bu süreçte psikolojik açıdan daha az yara almak için Maltepe boşanma avukatı ile görüşerek yükünüzü hafifletebilirsiniz. Çekişmeli boşanma davalarına konu olan başlıca konular şunlardır.

Nafaka: Boşanma sonrasında taraflardan birisinin maddi açıdan zorluk yaşayacağı kesin ise hakim diğer tarafın nafaka ödemesine hükmedebilir. Bazen dava devam ederken de nafaka kararı verilebilir. Buna tedbir nafakası denir.

Velayet: Reşit olmayan çocukların kimde kalacağı konusu velayet olarak adlandırılır. Kanun, çocuk velayeti konusunda annenin gelir durumuna bakmaksızın takdir hakkının kullanılmasından yanadır. Anne eğer yüz kızartıcı bir hayat yaşıyor veya çocuğun sağlığını tehdit edecek şekilde davranışlar sergiliyorsa, velayet babaya veya hakimin uygun gördüğü bir aile ferdine verilebilir.

Tazminat: Boşanma davalarında kusuru az olan veya olmayan kişi düşeceği ekonomik zorluk nedeniyle karşı taraftan maddi tazminat isteyebilir. Nafakadan farklı olarak tazminat ödenmesi tek seferde gerçekleşir. Tazminatın miktarına karar verilirken boşanan tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına bakılır.

Boşanma Kararı Verilen Dava Türü Nedir?
Boşanma kararının hızlıca verilebilmesini sağlayan dava türleri zina, hayata kast, kişilerin karşı tarafın onurunu kırması, çeşitli suç işleme, terk, bir tarafın akıl sağlığını kaybetmesi olarak sıralanabilmektedir.
Kaç Çeşit Boşanma Davası Vardır?
Kişilerin açabileceği iki çeşit dava türü vardır. Bunlardan bir tanesi anlaşmalı boşanma davasıdır. Bir diğeri ise çekişmeli boşanma davasıdır. İki davanın süreci ve prosedürleri farklı işlemektedir.
Boşanma Kararı Verilen Dava Hangi Dava Türüne Örnek Olarak Gösterilebilir?
Kişilerin karşılıklı olarak boşanmaya karar vermesine bağlı olarak gerekli yerlere dilekçelerini vermeleriyle anlaşmalı boşanma davası işlemlerini başlatmış olmaktadır. Bir başka dava türü de kişilerin anlaşamadığı davalardır, bu davalara genel olarak çekişmeli boşanma davası denmektedir.
Boşanma Davaları E Devlette Görünür Mü?
Kişilerin boşanma davaları e-devlette gözüken bir süreç değildir. Kişiler boşanma davalarını takip etmek isterlerse UYAP sistemine girerek davalarının hangi durumda olduğunu ya da sonucunu en doğru detaylarla görebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Boşanmada Tazminat Çeşitleri Nelerdir?

Çekişmeli Boşanmalarda Nafaka Almak

Boşanmada Nafaka Çeşitleri Nelerdir?

Kadıköy Suadiye Mahallesi Boşanma Avukatı

İşçi Hukuku Avukatı İstanbul

“Boşanma Davalarının Çeşitleri Nelerdir?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara