0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

İş Kazası Avukatı İstanbul

İş kazaları gerek bazı ihmaller gerekse bazı dikkatsizlikler sonucunda meydana gelen ve ülkemizde maalesef sıklıkla görülen kazalardır. Genelde birçok sebepten doğan iş kazaları büyük bir oranda iş güvenliği eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İşçi sağlığı mevzuatlarında yer alan uygulamalarda eksiklik olduğu için iş kazası sonrasında maddi ve manevi zararın karşılanabilmesi için olay mahkemeye taşınabilir. Bu noktada devreye giren iş kazası avukatı İstanbul içerisinde size hukuki bilgilerinizin eksikliğini giderecek çözümler sunacak ve hukuki anlamda eksiksiz hizmet verecektir. Çünkü birçok işçi hukuki bilgi eksikliğinden dolayı hakkını aramamakta ve mağduriyetini giderememektedir.

İş Kazalarında Açılabilecek Tazminat Davaları Nelerdir?

İşveren, işçiyi çalıştırırken onun hakkını gözetmek ve sağlığını korumak zorundadır. Eğer işveren işçiyi gözetme durumuna aykırı davranışlarda bulunursa o zaman maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

Maddi tazminat davaları daha çok maddi giderlerin ve yoksunluğun karşılanması için açılırken manevi tazminat davaları kişilerin ruhani durumlarının iyileşmesi ve işverenin cezalandırılması için açılır. Her bir tazminat oranı iş kazasının durumuna göre bilirkişi raporuyla belirlenir. İş kazası avukatı İstanbul içerisinde alabileceğiniz tazminat oranları hakkında da size detaylı bilgi verecektir.

Maddi Tazminat Davası İki Şekilde İncelenebilir

Maddi tazminat davaları işçinin cismani bir zarara uğradığı zaman açılan davalardır. Kişi iş göremezlik durumunda ya da bu durumun azaldığını gösterir belgelere sahip olduğu zaman da maddi tazminat davası açabilir. İşçinin maruz kaldığı zararın giderilmesi için açılan maddi tazminat davası genelde iki şekilde incelenir:

  • İş göremezlik tazminatı: Maddi tazminatlardan biri olan iş göremezlik tazminatı, işçinin çalışmaya engel hasarlara sahip olduğunu göstermek için açılır.
  • Destekten yoksun kalma tazminatı: İş kazasından sonra işçilerin bedensel ve ruhsal olarak uğradığı zararın karşılanması için açılır.

İş Kazası Davalarında Zaman Aşımı Ne Kadar?

İş kazasından sonra işvereni dava etmek için zaman aşımı sürelerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer işçi cismani bir zarara uğramışsa ya da ölümle sonuçlanan bir iş kazası varsa bunun için hem maddi hem de manevi tazminat davası açılabilir. Tazminat hesaplamalarının doğru yapılabilmesi ve kazanın meydana geldiği anın şartlarının doğru tespit edilebilmesi için tazminat davalarını açmak için beklenilmemesi gerekir.

İş kazası gerçekleştikten sonra kazanın olduğu tarihten itibaren zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Maddi ve manevi zarara uğrayan kişinin dava açması için kendi adresinde ya da işyerinin adresinde bulunan iş mahkemesine gitmesi gerekir. İş kazası avukatı İstanbul içerisinde size gerekli olan prosedürü detaylı olarak açıklayacaktır. Hem maddi hem de manevi tazminat davası için zaman aşımına uğramamaya özen göstermeli ve bir an önce kendinize bir iş kazası avukatı tutarak işlemlere başlamalısınız. Böylece zararınızı kısa sürede karşılayacak ve davayı sonuçlandırmış olacaksınız.

Call Now Button