0 533 351 98 54
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaza Avukatı Ne İş Yapar

Kaza avukatları iş kazaları ve trafik kazaları gibi durumlarda ortaya çıkan tüm hukuksal süreçleri kanunlar doğrultusunda yürüterek, yasal prosedürlerin uygulanması için size yardımcı olur. Kaza avukatları ne iş yapar sorusuna cevap vermek için genel olarak kaza türlerini ve uygulanan cezaları bilmelisiniz. Hukuk çalışmalarını ve eski davalarını sizinle paylaşacak olan avukatlar sizlere hukuksal süreçlerle ilgili yardımcı olacaktır.

Kazanın İş Kazası Sayılabilmesi İçin Gereklilikler Nelerdir?

  • Kazayı geçiren işçi mutlaka iş yerinde sigortalı olarak çalışmak zorundadır.
  • Kaza işyeri olarak belirlenen sınırlar içerisinde gerçekleşmek zorundadır.
  • İşveren tarafından yürütülen sırayla iş yapılırken kazanın gerçekleşmiş olması şartı aranmaktadır.
  • Kaza geçirmeden önce kaza yapan işçinin hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak sağlıklı olması gerekir.
  • Zarar ve kaza arasında kötü bir niyet olmadığı anlaşılmalıdır.

İş Kazası Avukatlarıyla Davanız Hızlı Çözüme Ulaşsın

Az önce yukarıda saydığımız tüm durumlar iş kazası olarak kabul edildiği için kaza geçiren dava açma hakkına da sahip olur. Davanızın hızlı sonuçlanmasını istiyorsanız kaza avukatları ne iş yapar sorusunun cevabını öğrendikten sonra kendiniz için bir kaza avukatı tutabilirsiniz.

İş kazaları avukatları sizin için gereken tüm belgeleri sıralayacak ve hukuk çalışmalarını da doğru bir şekilde yürütecektir. İş kazası gerçekleştikten sonra hem işçi hem de işverenin yapması gereken bazı prosedürler olduğu için avukatlar bunların detaylarını size verecektir.

Trafik Kazalarında Bunlara Dikkat Etmelisiniz

Kaza avukatları ne iş yapar sorusunu anlayabilmek için hem iş kazalarına hem de trafik kazalarına hakim olmalısınız. Özellikle trafik kazası geçirenler şu hususlar konusunda dikkatli olmalıdır:

  • Trafik kazasından sonra aracın pek çok farklı yerden ve açıdan fotoğrafı çekilmelidir.
  • Araçlar hiçbir şekilde hareket ettirilmeden trafik ekipleri çağırılmalıdır.
  • Trafik kazaları davaları, kaza zaman aşımına uğramadan önce açılmış olmalıdır.
  • Ölümlü ve yaralanma olan durumlarda işlenen prosedürlerin daha farklı olacağını bilerek hareket etmelisiniz. Bu durumda trafik polisleri nasıl bir yol izleneceği konusunda size yardımcı olacaktır.
  • Sadece maddi hasarlı bir trafik kazasıyla trafik kazası tutanağı doldurulması yeterli olacaktır.

Trafik Kazalarında Avukatlar Nasıl Tazminat Davası Açar?

Trafik kazaları da kaza avukatlarının en çok ilgilendiği alanlardan biridir. Özellikle de kaza sonrasında açılan tazminat davaları önemlidir. Temel olarak bunları maddi tazminat, manevi tazminat, SGK maluliyet olarak belirleyebiliriz.

Maddi tazminat genel olarak sigorta şirketlerinin de karşıladığı bir tazminat türüdür ve kaza sonucunda mağdur olanın hastane ve sağlık giderleri gibi giderlerini kapsamaktadır. Manevi tazminat ise daha çok kazaya sebep olanı cezalandırmak amacıyla verilir. Manevi tazminat oranları da kişinin sosyal ve ekonomik durumu düşünülerek belirlenir. Son yıllarda cezai işlem uygulamasının da artmasıyla beraber, kazadan caydırma sebebiyle manevi tazminat miktarları daha da artış göstermektedir.

Call Now Button