Ataşehir Kira Hukuku Avukatı

Sahip olduğu gayrimenkulü kiraya veren mal sahipleri kiracıları ile yaşadığı problemlerinde Ataşehir kira hukuku avukatı ile irtibat kurup konu hakkında daha pratik çözümler üretilmesini sağlayabilirler. Kira hukuku son derece çetrefilli olan bir konu olduğu için bu konuda işinin ehli bir avukatla çalışıyor olmanız size birçok konuda avantaj sağlayacaktır.

Kira Sözleşmesinin Hazırlanması

Günümüzde sadece kırtasiyeden alınıp tarafların birlikte doldurduğu kira sözleşmeleri özellikle konut kiralarında çok yaygındır. Ancak irat bedeli yüksek olan konut veya işyeri gibi taşınmazların kiralanmasında daha fazla özen göstermek gerekir. Bu noktada Ataşehir kira hukuku üzerine uzmanlaşmış avukatlar bulmanız konusunda çok fazla zorlanmayacağınız bir yerdir.

Avukat kontrolünde yapılan kira sözleşmeleri, mal sahipleri ve kiracılar için ileride karşılaşma ihtimali olan zorlukların ortadan kaldırılması için atılan ilk adımdır. Kanuni teamüllere uygun olarak hazırlanan kira sözleşmelerinde mal sahibi ile kiracının arasında resmi bir mutabakat sağlanmış olur. Gerek görüldüğü taktirde imzalanan kira sözleşmesine noter onayı da alınabilir.

Kira Alacaklarının Takibi

Mal sahibi ile kiracı arasında yaşanan problemlerin en başında kira bedellerinin ödenememesi ve bu yüzden doğan alacakların tahsil edilememesi durumu yer alır. Bu konuda yapılan sözleşmeler bağlayıcıdır. Mal sahibi kiracıdan alacak olduğu tutarlar için icra yolu ile tahsil etme gibi bir seçeneğe sahip olur. Borçlu olan tarafa bir tebligat gönderilir. Gönderilen tebligata göre kiracı sözleşmeden doğan borçlarını ödeyip ödemeyeceğini taahhüt eder.

Hukuki olarak zaman kavramının son derece önemli olduğu konulardan bir tanesi olan bu durum, uzman bir avukat elinde çok kolay ele alınabilir. Burada kiracı ile mal sahibinin anlaşma yoluna gitmesi için gerekli tedbirler alınabileceği gibi icra yoluyla alacakların tahsil edilmesi de seçilebilir. Her iki durumda da farklı bir süreç izlenir. Ataşehir kira hukuku avukatı sayesinde bu süreçlerden zorlanmadan geçebilirsiniz. Her davada olduğu gibi uzman bir avukatla çalışıyor olmanız bu tip olaylar karşısında da elinizi kuvvetlendirecektir. Çünkü avukat eliyle takip edilen bir dava, daha sağlıklı sonuçlar verir. Bunun sebebi de her şeyden önce avukatların bu konuda eğitimli ve tecrübeli olmasıdır. Yaşanabilecek bütün olasılıkları daha sizin başınıza gelmeden sezip ona göre önlem alabilirler. Ayrıca olaya karşı taraf açısından da yaklaşacakları için atılacak adımları kestirip sizi daha avantajlı bir pozisyona getirebilirler.

Kiracının Mülkten Tahliye Edilmesi İçin Geçerli Sebepler Nelerdir?

Mal sahibi ile kiracı arasında kimi zaman tahliye konusunda da sıkıntılar çıkmaktadır. Burada kiraya verilen yerin sözleşme bitmeden tahliye dilebilmesi için kanun konuyu hem kiraya veren hem de kiracı tarafından ele almıştır. Buna göre kiraya veren tarafın kiracıyı tahliye edebilmesi için gerekli şartlar şöyledir.

  • Gereksinim, Yeniden İnşa ve İmar

Mal sahibinin sahibi olduğu mülk veya ticarethanede kiracı olarak bulunan kişiye en geç bir ay önceden bildirim yapmak sureti ile tahliye gerçekleşmesi mümkün olabilir.

  • Yeni Malikin Gereksinimi

Kiraya veren kişi yeni bir yaşayacak yere ihtiyaç duyması halinde bunu da bir ay içinde bildirmek sureti ile kiracıdan tahliyesini talep edebilir. Sözleşme ise altı ay sonra açılacak bir dava ile sona erdirilebilir.

Ataşehir kira hukuku avukatı sadece mal sahipleri için değil kiracıları için de destek sağlayan bir profesyonellik sergiler. Özellikle sözleşmesi devam ettiği halde haksız yere çıkarılmaya zorladığını iddia eden kişiler mal sahibini dava edebilir bu doğrultuda avukatla yapılan işbirliği ile kısa sürede çözüm bulmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir;

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-bosanma-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/atasehir-isci-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/ev-sahibinin-kiraci-uzerindeki-haklari-nelerdir.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/kira-hukuku-avukati.html

https://mehmetalihelvaci.av.tr/altintepe-mahallesi-kira-hukuku-avukati.html

“Ataşehir Kira Hukuku Avukatı” üzerine 3 yorum

Yorum yapın

Hemen Ara